Koronawirus. Obostrzenia przedłużone co najmniej do 18 kwietnia

0
100

– Obostrzenia obowiązujące teraz zostają przedłużone o ponad tydzień do 18 kwietnia – poinformował na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obowiązujące obecnie obostrzenia weszły w życie od soboty 27 marca. To m.in. dodatkowe obostrzenia w handlu (liczba osób w sklepach i zamknięcie niektórych), zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, szkół i przedszkoli. Zamknięta od dłuższego czasu pozostaje gastronomia i hotele. Ograniczone są zgromadzenia i liczba osób w transporcie zbiorowym.

Te obostrzenia pierwotnie miały obowiązywać do 9 kwietnia. Decyzją rządu zostały one przedłużone do 18 kwietnia. – Analizowaliśmy na bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., to są parametry niebezpieczne – powiedział na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Pamiętajmy, że mamy taką perspektywę przyspieszenia szczepień. Mamy coraz więcej też, w konsekwencji zachorowań, ozdrowieńców. Czyli te naturalne bariery stają się coraz bardziej wyraziste.

Szef resortu zdrowia dodaje, że teraz przez szpitale przechodzą efekty fali wysokiej liczby zakażeń w ubiegłym tygodniu. – Obecny spadek liczby zakażeń jest związany z okresem świątecznym i dopiero w kolejnych dniach pojawią się dane reprezentatywne dla prawdziwego trendu postępu koronawirusa. Ponadto ew. zwiększona mobilność w czasie świat może być widoczna w statystykach dopiero za tydzień – stwierdził minister Niedzielski.

Dla resortu zdrowia, spadająca w ostatnich dniach liczba zakażeń jest “zbyt słabym sygnałem”, by dawało to podstawy do optymizmu. – Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tys. Te parametry na poziomie zbliżającym się do 80 proc. są parametrami niebezpiecznymi. To dlatego, ze dystrybucja w regionach nie jest jednolita i mamy takie regiony, gdzie napięcia dot. wykorzystania infrastruktury są bardzo duże – mówił minister na środowej konferencji prasowej.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ