Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będą mieli szansę, aby wyjechać i podjąć wakacyjną pracę w USA. Właśnie z tej okazji do Olsztyna przyjechał Abraham Lee przedstawiciel ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Abraham Lee podczas spotkania ze studentami przedstawił temat wakacyjnych programów wymiany ze Stanami Zjednoczonymi, które są skierowane do studentów. Konsul wyjaśnił również jak w takim przypadku wygląda załatwienie wizy, a także co student musi zrobić, żeby na taką wymianę pojechać.
Zacznijmy jednak od tego, na czym takie wymiany polegają. Studenci mają do wyboru dwie kategorie Camp i Work. Jeżeli zdecydują się na tą pierwszą opcję, to będą pracować, jako obsługa techniczna campu i będą wykonywać prace właśnie w obrębie danego campu. Jest jeszcze jedna możliwość. Student może zdecydować się, aby być jednym z opiekunów nad grupą dzieci, które zdecydują się uczestniczyć w koloniach. Tutaj wymagany jest przede wszystkim zaawansowany angielski.
Natomiast jeżeli studenci zdecydują się na opcję Work Experience to będą mogli spędzić wakacje letnie pracując w nowym i ekscytującym miejscu, takim jak; park rozrywki, park narodowy, sieciach hoteli, restauracjach i resortach.
Ten program, to jest jedyny moment, kiedy Departament Stanu otwiera się na młodych ludzi i zdając sobie sprawę, że wyjazd do Stanów Zjednoczonych kosztuje, chce, żeby jak najwięcej osób zobaczyło te Stany. Wyjazd ten daje możliwość zwrócenia sobie tych kosztów podróży, a jednocześnie daje wiele różnych innych możliwości. – powiedziała Bożena Magdziak, asystentka konsula.
No właśnie jeżeli chodzi o koszty, to taki wyjazd kosztuje w granicach 3 tysięcy złotych. W cenie jest ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie. Jednak podczas tego pobytu w USA, student spokojnie zarobi na zwrot tych kosztów, a wręcz jeszcze sporo dolarów mu zostanie. Wiadomo, że jednym z największych plusów, jest to, że można podszlifować swój język, poznać nowych ludzi, ale także i zebrać sporo doświadczenia.
Studenci najwięcej pytań mieli o wizy i o sposób w jaki taką wizę można dostać. Konsul Abraham Lee uspokoił studentów mówiąc, że dostaną oni wizę turystyczną na okres czterech miesięcy. Praca będzie trwała trzy miesiące, a przez miesiąc osoby, które zdecydują się na wyjazd, będą mogły swobodnie podróżować po Stanach Zjednoczonych.
Co muszą zrobić studenci, jeżeli zdecydują się na udział w wymianie?:
- aplikacja online na footprints.ccusa.com;
- rozmowa kwalifikacyjna na temat uczestnika;
- nagranie video o sobie i powiedzwnie dlaczego właśnie ty powinieneś wziąć udział w wymianie;
- znalezienie pracy. W zależności od wybranego programu, pracy albo szuka uczestnikowi organizator, albo uczestnik jedzie na targi pracowników;
- opłata akceptacyjna;
- rozmowa o wizę w Konsulacie w Krakowie, bądź w Ambasadzie w Warszawie;
- potwierdzenie niekaralności;
- szkolenie przedwyjazdowe;
- zakup biletu lotniczego;
Podczas spotkania wielu studentów wyraziło chęć udziału w takiej wymianie. Należy pamiętać, że udział w niej mogą wziąć tylko i wyłącznie aktualni studenci. Organizatorzy namawiali także studentów, żeby po zakończeniu nauki w Polsce, zdecydowali się na studia w Stanach. Mówili o tym, że owszem studia tam są naprawdę drogie, ale istnieje możliwość, że tamtejsze uczelnie dofinansują prawie w całości naukę, ale również i zakwaterowanie.
Fotorelacja: