Koncert symfoniczny 22.09.2017 godz.19.00 oraz Kameralnie o koncercie tego samego dnia godz.18.00 sala kameralna – Janusz Ciepliński

0
2153

Koncert symfoniczny w dniu 22 września 2017 roku z pewnością stanie się jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych 72. sezonu artystycznego Filharmonii. Zarówno repertuar jak i wykonawcy piątkowego koncertu sprawią, że nawet najbardziej wyrafinowane gusta melomanów zostaną ukontentowane.

Na afiszu dwóch wielkich kompozytorów, gigantów rosyjskiej muzyki poważnej: Sergiusz Rachmaninow i jego III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 oraz Piotr Czajkowski z V Symfonią e-moll op.64. Te dwa monumentalne dzieła, zapewne rozpalać będą uczucia i wyobraźnię zarówno wykonawców jak i słuchaczy piątkowego koncertu. Koncert fortepianowy Rachmaninowa został po raz pierwszy wykonany w Nowym Jorku 28 października 1909 roku przez samego kompozytora, ( z towarzyszeniem New York Symphony Society), który posiadając fenomenalne umiejętności pianistyczne do końca życia uważał ten utwór, za jedną ze swoich ulubionych kompozycji. Odmiennego zdania o swoim dziele – V Symfonii, był Piotr Czajkowski. „Moja najgorsza symfonia” – miał o niej mawiać kompozytor. Szybko jednak V Symfonia została przez miłośników muzyki na świecie zaliczona do grona największych dzieł symfonicznych w historii muzyki.
Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej poprowadzi dyrygent z Japonii Norichika Iimori. Artysta był wielokrotnie zapraszany do współpracy z wiodącymi europejskimi orkiestrami. Można tu wymienić np.: Radio Symphony Orchestra Frankfurt, The Cologne Radio Symphony Orchestra, The Czech Philharmony, The Prague Symphony Orchestra (FOK) czy rosyjską Orkiestrę Symfoniczną Radia Moskiewskiego im. Piotra Czajkowskiego.
Solista koncertu pianista Ignacy Lisiecki regularnie występuje z orkiestrami filharmonicznym w Polsce i Japonii. W listopadzie 2012 roku artysta odniósł duży sukces debiutując w Tokyo Opera City, w jednym z najważniejszych centrów muzycznych świata.
W 2017 roku Ignacy Lisiecki wystąpił w nadawanym nieprzerwanie od 1969 roku, ogólnokrajowym japońskim programie telewizyjnym dot. muzyki klasycznej ” Daimei no nai Ongakukai”, w którym wraz z legendarnym japońskim skrzypkiem Kazuki Sawa zaprezentował muzykę polską. Program był oglądany przez 5 milionów odbiorców i był pierwszą tak obszerną prezentacją sylwetki Szymanowskiego w japońskiej telewizji.

Uwaga: Nowość w Filharmonii.

Filharmonia serdecznie zapraszama melomanów na spotkanie pt. „Kameralnie o koncercie”– sala kameralna godz.18.00. Będzie to słowne wprowadzenie Janusza Cieplińskiego do piątkowego koncertu symfonicznego – wstęp wolny!

Bilety na koncert w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. 10-18 oraz poprzez stronę internetową: www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl 

Koncert symfoniczny 

Norichika Iimori (Japonia) – dyrygent

Ignacy Lisiecki – fortepian

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Sergiusz Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30

Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

________________________________________________________________________

Norichika Iimori (Japonia) 

Po ukończeniu studiów w Toho Gakuen School of Music w 1986 roku, Nirichika Iimori skierował swoje kroki do Berlina, by tam kontynuować studia muzyczne. W 1989 roku został skierowany przez Japońską Agencję ds. kultury do Bayerische Staatsoper w Monachium w celu dalszego rozwoju kariery akademickiej. Objął wówczas asystenturę w klasie profesora Wolfganga Sawallisha, późniejszego dyrektora artystycznego tej placówki.

W 1994 objął funkcję dyrygenta rezydującego w Tokijskiej Orkiestrze Symfonicznej.
W tymże roku Norichika Iimori wziął udział w udanej trasie koncertowej po Portugalii wraz ze wspomnianą Tokijską Orkiestrą. W 1995 roku stał się głównym dyrygentem Osaka House Orchestra oraz dyrygentem rezydującym Hiroshima Symphony Orchestra. Szczególnym wydarzeniem w jego karierze było kierowanie podczas europejskiej trasy koncertowej Tokijską Orkiestrą Symfoniczną w w 50 rocznicę jej istnienia. Był to rok 1996. Niemieckie gazety przywitały występ w Monachium nagłówkami „Prawdopodobnie Iimori doczeka się niedługo międzynarodowego uznania”.
Wiele późniejszych występów wraz z orkiestrą z Tokio pozostały na długo w sercach widowni najznakomitszych sal koncertowych całego świata.

Iimori był wielokrotnie zapraszany do współpracy z wiodącymi europejskimi orkiestrami. Można tu wyliczyć choćby Radio Symphony Orchestra Frankfurt, The Cologne Radio Symphony Orchestra, The Czech Philharmony, The Prague Symphony Orchestra(FOK) czy rosyjską Orkiestrę Symfoniczną Radia Moskiewskiego
im. P. Czajkowskiego.

W roku 1999 dyrygent prowadził orkiestrę Radio Philharmony Hannover of Northern Germany podczas koncertu inauguracyjnego Braunschweiger Kammermusikpodium Chamber Music Festival w Brunszwiku. W tym samym roku Norichika Iimori występował z Filharmonią Wittenberską uczestnicząc w trasie koncertowej z tym zespołem. Dodatkowo dyrygował koncertami dla Radio Symphony Orchestra Frankfurt oraz dla Orkiestry Filharmonicznej im. Arthura Rubinsteina
w Polsce.

We wrześniu 2000 roku został jej pierwszym dyrygentem gościnnym. Obecne plany zawodowe dyrygenta obejmują przyszłe koncerty w instytucjach takich jak Filharmonia w Petersburgu, Praska Orkiestra Symfoniczna, Basel Symphony Orchestra oraz Orkiestra symfoniczna Radia w Kolonii. Począwszy od sezonu artystycznego 2001/2002 Iimori piastuje stanowiska Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta Głównego w Wurttemberg Phil, w niemieckim Reutlingen. 

Ignacy Lisiecki

„, …Ten młody polski pianista jest obdarzony nadzwyczajnym talentem. Brahms Ignaza Lisieckiego jest Brahmsem potężnym, błyskotliwym, lecz naładowanym emocjami …”                                                

,, Radio RTS Suisse” Szwajcaria, 2014, Catherine Buser

Wydana w 2013 roku debiutancka płyta Ignacego Lisieckiego „Homage to Brahms” zyskała pozytywny odbiór w prasie i mediach. Pisały i mówiły o niej m.in. „Newsweek”, publiczne „Polskie Radio”, szwajcarskie publiczne „Radio RTS”.  Amerykańskie czasopismo muzyczne „Fanfare Magazine ” uznało jego płytę „za najciekawszą wydaną płytę mijającego 2013 roku ” a japońskie „Ongaku no Tomo” docenia „ delikatny dźwięk oraz umiejętności pianisty w kreowaniu różnorodnych nastrojów i efektów dynamicznych…”

Ignacy Lisiecki regularnie bywa zapraszany do występów z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i Japonii pod batutą czołowych polskich i japońskich dyrygentów. W listopadzie 2012 odniósł sukces debiutując w Tokyo Opera City, w jednym z najważniejszych centrów muzycznych świata.

Sezony 2015 oraz 2016/2017 zaowocowały istotnymi wydarzeniami w działalności artystycznej Ignacego Lisieckiego, między innymi wspólnymi występami z legendarnym wiolonczelistą maestro Davidem Geringasem, zaproszeniem do występu w listopadzie 2016 w berlińskim Konzerthausie z Kwartetem smyczkowym Konzerthausu w roli solisty w Kwintecie fortepianowym Schuberta,  debiutem z Tokyo Philharmonic Orchestra na corocznym tokijskim Tomino Festival, wspólnymi występami ze skrzypaczką Chicago Symphony Orchestra – Aiko Noda oraz trasą po głównych japońskich miastach m.in. Tokio (Tokyo Bunka Kaikan Hall), Osaka, Nagoya, Fukuoka oraz nagraniem dwóch kolejnych płyt z repertuarem solowym oraz kameralistycznym.

Ważne miejsce w aktywności muzycznej pianisty zajmuje opracowywanie transkrypcji m.in. utworów orkiestrowych i organowych na fortepian solo. W maju 2011 roku, z okazji setnej rocznicy śmierci Mahlera na recitalu w Osace miała miejsce premiera Parafrazy nt. Adagietto z V Symfonii jego autorstwa. W 2012 ukończył Lisiecki swoją Fantazję nt. Preludium Chorałowego Brahmsa, utwór inspirowany tematem preludium pochodzącym z ostatniego opusu niemieckiego kompozytora.

W 2017 roku Lisiecki wystąpił w nadawanym nieprzerwalnie od 1969 roku, ogólnokrajowym japońskim programie telewizyjnym dot. muzyki klasycznej ” Daimei no nai Ongakukai” w którym wraz z legendarnym japońskim skrzypkiem Kazuki Sawa wykonał polską muzykę. Program był oglądany przez 5 milionów odbiorców i był pierwszą tak obszerną prezentacją sylwetki Szymanowskiego w japońskiej telewizji. W 2011 otrzymał dyplom polskiego Ministerstwa Kultury za wybitne dokonania na rzecz szerzenia dziedzictwa kultury polskiej na świecie.

Pianista występował pod kierunkiem tak wybitnych dyrygentów jak m.in. Jose Maria Florencio, Tadeusz Strugała, Mirosław Jacek Błaszczyk, Piotr Sułkowski, Michał Dworzyński, Derrick Inouye, Bohdan Jarmołowicz, Kazumasa Watanabe, Ken Takaseki, Norichika Iimori.

Ignacy Lisiecki urodził się w Poznaniu w rodzinie o muzycznych tradycjach. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Chopina w Warszawie. Kończąc studia w warszawskiej uczelni, jako jedyny pianista został wyróżniony udziałem w specjalnym koncercie wykonując III Koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa  z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej UMFC.

 

BRAK KOMENTARZY