Kolejny odcinek Via Baltica oddany do użytku

0
395

– Oddaliśmy do ruchu odcinek drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Ełk Południe o długości 23,3 km. To drugi z trzech odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, który został zakończony – informuje olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na początku roku drogowcy oddali do użytku odcinek Wysokie – Raczki, a w przyszłym roku zakończona zostanie budowa odcinka S61 Ełk Południe – Wysokie.

-Via Baltica staje się faktem. Oddajemy do ruchu kolejny odcinek tego ważnego szlaku komunikacyjnego. Wkrótce kolejne dobre wiadomości dla kierowców. Wspieramy rozwój tych regionów Polski, które do tej pory były zaniedbywane. Nie ustajemy w wysiłkach, aby rozwój Polski był równomierny i sprawiedliwy – powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Tym samym, kierowcy mają do dyspozycji blisko 130 km polskiego odcinka szlaku Via Baltica,  przed końcem roku udostępnionych zostanie kolejnych ponad 24 km tej trasy.

 

Co zyskają kierowcy?

Zgodnie z umową powstała droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Wyremontowano także wybrane drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. W ramach inwestycji powstały m.in. węzły Guty i Ełk Południe, para Miejsc Obsługi Podróżnych Niekrasy, 19 obiektów inżynierskich oraz Obwód Utrzymania Drogi w Nowej Wsi Ełckiej. Nawierzchnia drogi została wykonana z betonu cementowego i dostosowana do ciężkiego ruchu z obciążeniami nawierzchni 11,5 tony na oś.

Tymczasowo przez Ełk

Do czasu zakończenia budowy odcinka Ełk Południe – Wysokie ruch między odcinkami Ełk Południe – Wysokie i Wysokie – Raczki (od węzła Ełk Południe do węzła Kalinowo) będzie odbywał się, tak jak dotychczas, czyli przez Ełk. Trasa przejazdu będzie prowadziła drogami krajowymi nr 65 i 16. W Ełku będą to ulice Grajewska, Przemysłowa i Suwalska. Ruch tranzytowy z węzłów Raczki i Guty będzie natomiast kierowany tak jak dotychczas, czyli drogami krajowymi nr 8 i 61 przez Augustów i Grajewo.

BRAK KOMENTARZY