Kolejne maseczki trafią do mieszkańców powiatu olsztyńskiego

0
406

Kolejna partia 31 tysięcy maseczek ochronnych dla mieszkańców następnych czterech gmin powiatu olsztyńskiego została dziś przekazana przez przedstawicieli inicjatywy „Maseczki dla Polski”. Taka liczba pozwoli wyposażyć w nie każdego mieszkańca – mówi dr Łukasz Grabarczyk, znany olsztyński neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, konsultant medyczny akcji.

To kolejna odsłona akcji zaopatrywania mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego w podstawowy obecnie środek ochrony osobistej przez koronawirusem.

W kwietniu w Olsztynie i sześciu otaczających miasto gminach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego rozdysponowano ich 240 tysięcy. Pod koniec kwietnia dwa transporty 18 i 20 tysięcy maseczek trafiły do gmin Biskupiec i Olsztynek.

– Dziś przekazujemy je burmistrzom Jezioran i Dobrego Miasta oraz wójtom Kolna i Świątek, tym samym zamykamy tę akcję na terenie naszego powiatu– mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Ich dystrybucją wśród mieszkańców zajmą się przedstawiciele lokalnych samorządów.

Maseczki rozdawane w ramach projektu są certyfikowanym polskim produktem wielokrotnego użytku, z których będzie można długo korzystać, pod warunkiem przestrzegania instrukcji ich obsługi – przede wszystkim czyszczenia i wygotowywania po każdym użyciu. Trzeba bowiem pamiętać, że maseczka tylko zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa, dlatego należy też przestrzegać innych zasad bezpieczeństwa: mycia i dezynfekcji rąk, zachowywania odległości od innych ludzi itp.

– „Maseczki dla Polski” to obywatelska akcja wsparcia mieszkańców całej Polski. Do tej pory na terenie kraju rozdysponowano ich już prawie 1,5 mln – dodaje Ireneusz Iwański, jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia. – Zgromadziliśmy też materiały pozwalające na wyprodukowanie kolejnych 5-7 mln egzemplarzy.

Produkcja „Maseczek dla Polski” jest realizowana dzięki sponsorom, którzy licznie i hojnie wspierają tę akcję.

– Chciałbym serdecznie podziękować w tym przypadku szczególnie firmie Wipasz S.A., ale także innym przedsiębiorcom z powiatu oraz wszystkim ludziom dobrej woli za udział w tym szlachetnym i potrzebnym przedsięwzięciu – mówi A. Abako.

BRAK KOMENTARZY