Kartki dla powstańców

0
2184

W ramach kampanii “BohaterON” przygotowują pocztówki z życzeniami, które trafią do powstańców warszawskich. W akcję włączył  się prezydent Olsztyna. 

Szkoła Podstawowa nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcące włączyły się w ogólnopolską kampanię “BohaterON” mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W tym roku młodzież obdaruje życzeniami i pozdrowieniami czwórkę bohaterów – łączniczkę i sanitariuszkę: Marię Kowalską “Myszkę” i Barbarę Braun “Basię Białą” oraz żołnierzy AK walczących w powstaniu: Edwarda Andersa i Piotra Łubieńskiego.

– Sylwetki bohaterów były prezentowane podczas lekcji – mówią koordynatorki akcji Ewa i Joanna Mieszczyńskie. – Historie były dla uczniów inspiracją do stworzenia życzeń, które zapisali na pocztówkach. Część kartek młodzież wykonała własnoręcznie.

Do udziału w akcji uczniowie zachęcili również prezydenta Piotra Grzymowicza. Podczas spotkania w ratuszu (30 października) opowiadali włodarzowi o wybranych bohaterach i idei akcji. Poza wypisanymi kartkami, symbolem wsparcia kampanii było wspólne zdjęcie, na którym prezydent oraz młodzież przysłaniają pół twarzy pocztówką z wizerunkiem powstańca. Wszystkie życzenia i pozdrowienia trafią do Muzeum Stutthof, a stamtąd do rąk powstańców.

“BohateON” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego “bohater” oraz angielskiego “on”, czyli “włączyć”. Angielskie “on” dosłownie włącza historię bohatera film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.

BRAK KOMENTARZY