Jubileuszowa wystawa w Muzeum Warmii i Mazur

0
142
zamek
Zamek w Olsztynie siedziba Muzeum Warmii i Mazur

21 marca w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zostanie otwarta jubileuszowa wystawa “Copernici Tempus Et Studium. Czas i praca Kopernika”. 

W ten sposób Muzeum uczci nie tylko przypadającą w 2023 roku okrągłą, 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma, ale i 480. rocznicę jego śmierci oraz 500. rocznicę rozpoczęcia pracy jako generalny administrator diecezji warmińskiej.

Myślą przewodnią wystawy jest refleksja nad czasem i pracą, a jej namacalnym wymiarem jest wykonana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna na ścianie w krużganku. Ta najsłynniejsza pamiątka po wielkim mieszkańcu olsztyńskiego zamku wprowadza zwiedzających na gotyckie sale, niegdyś użytkowane przez Mikołaja Kopernika.

Na ekspozycji zaprezentowane zostanie około 140 obiektów pochodzących nie tylko ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ale także muzealia wypożyczone z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Biblioteki Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.

Wystawa będzie prezentowana na salach gotyckich olsztyńskiego zamku od 21 marca do końca września.

BRAK KOMENTARZY