PKP Intercity zwiększy ponad dwukrotnie ofertę połączeń do Kętrzyna, Giżycka, Ełku i Grajewa.
Zmiany poprawią skomunikowanie Warmii i Mazur z Białymstokiem, Poznaniem i Wrocławiem, a także umożliwią dalsze podróże z przesiadką do Berlina, Pragi i Lipska w Niemczech. Oferta PKP Intercity na trasie przez Giżycko stanie się dużo atrakcyjniejsza dla pasażerów z północno-wschodniej Polski. Zyskają zarówno turyści, mieszkańcy regionu, jak i osoby planujące podróże w dalsze części kraju oraz za granicę.
– Modernizacja i elektryfikacja linii nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko – Korsze pokazuje, że inwestycje w kolej realnie poprawiają dostępność transportową i skracają czas podróży – mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – To szczególnie ważne dla Warmii i Mazur, bo region zyskuje dziś nie tylko więcej połączeń z Białymstokiem, Olsztynem, Poznaniem i Wrocławiem, ale też lepsze możliwości dalszej podróży w stronę największych ośrodków w kraju i za granicą.
IC Ukiel, kursujący obecnie w relacji Poznań – Olsztyn – Poznań, a także IC Niegocin i IC Mamry, kursujące w relacji Wrocław – Olsztyn – Wrocław, zostaną wydłużone do Białegostoku. Pociągi zatrzymają się po drodze m.in. w Kętrzynie, Giżycku, Ełku i Grajewie, zapewniając mieszkańcom Mazur i Podlasia bezpośrednie połączenia do Ostródy, Iławy, Torunia, Poznania i Wrocławia. Dodatkowo podróżni będą mogli korzystać z dogodnych przesiadek w Iławie Głównej w kierunku północnym – m.in. do Gdańska czy Szczecina i południowym – m.in. do Katowic, Krakowa, czy Rzeszowa. To rozwiązanie zwiększa elastyczność planowania podróży i porządkuje cały układ przesiadkowy w tej części kraju.
IC Słowacki, kursujący obecnie w relacji Wrocław – Giżycko – Wrocław przez Białystok, zostanie wydłużony do Olsztyna. Tym samym podróżni skorzystają z 7 połączeń z Giżycka do Białegostoku (dotychczas 4) oraz 6 połączeń z Giżycka, Ełku i Grajewa do Olsztyna (dotychczas 2). Wydłużenie relacji pociągu IC Słowacki zapewni również powrót bezpośredniego połączenia Korsz i Kętrzyna z Warszawą. Czas przejazdu wyniesie około 4 godz., czyli ponad 1 godz. Mniej, niż podróż autobusem.
Ponadto na czas wakacji PKP Intercity wydłuży trasę pociągu IC Stańczyk relacji Szczecin – Olsztyn do Pisza. Na nowym odcinku skład będzie się zatrzymywał także w miejscowościach Szczytno i Ruciane-Nida. Dzięki temu mieszkańcy południowej części województwa warmińsko-mazurskiego zyskają bezpośrednie połączenie z całym polskim pobrzeżem od Trójmiasta aż do Szczecina, czyli m.in. z Sopotem, Słupskiem, Sławnem, Koszalinem.
– Lepsze połączenia kolejowe to nie tylko większa wygoda dla mieszkańców, ale także szansa na dalszy rozwój turystyki, lokalnej gospodarki i rynku pracy. Dzięki nowym połączeniom Giżycko staje się jeszcze bardziej dostępne dla turystów, a mieszkańcy zyskują łatwiejszy dostęp do największych miast w Polsce – mówi Ewa Ostrowska, burmistrz Giżycka.