Jest rozporządzenie w sprawie dróg lokalnych

0
2926

Marszałkowie mogą już ogłaszać nabory na drogi lokalne z PROW 2014-2020. W Dzienniku Ustaw ukazało się długo oczekiwane rozporządzenie w tej sprawie.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dokument opublikowano 18 września, a wejdzie w życie dzień później.

Na rozporządzenie od kilku tygodni czekały nie tylko gminy, ale także urzędy marszałkowskie, które wstrzymywały ogłoszenie pierwszych konkursów na remonty dróg lokalnych z PROW 2014-2020.

Marek Czaplicki, dyrektor Departamentu PROW w urzędzie marszałkowskim woj. wielkopolskiego zaznacza jednak, że zanim ruszy pierwszy konkurs samorząd województwa przeprowadzi konsultacje z gminami oraz powiatami, aby określić najdogodniejszy dla nich termin ogłoszenia naboru wniosków.

Dyrektor zwrócił też uwagę, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie przekazała jeszcze samorządom województw dokumentacji koniecznej do ogłoszenia naboru wniosków, czyli m.in. wzoru wniosku, instrukcji, umów, procedur itd.

Według Emilii Wolf z urzedu marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego realnym terminem ogłoszenia pierwszego naboru dotyczącego lokalnych dróg jest przełom listopada i grudnia br.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem o dofinansowanie inwestycji związanych z budową lub modernizacją dróg lokalnych będą się mogły ubiegać gminy, związki międzygminne, powiaty oraz związki powiatów.

Wsparcie będzie przyznawane na operację realizowaną na obszarze należącym do gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5000 mieszkańców lub gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5000 mieszkańców.

Maksymalna wielkość pomocy na inwestycje ze środków EFRROW wyniesie do 3 mln zł na beneficjenta. Wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości 36,37 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu, ma pochodzić ze środków własnych beneficjenta.

Suma kosztów kwalifikowalnych projektu nie może  przekroczyć kwoty 1 mln euro.

Zgodnie z rozporządzeniem wnioski projektowe będą oceniane według następujących ogólnych kryteriów wyboru:

1) podstawowy dochód podatkowy gminy, w której jest planowana realizacja operacji, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, obliczany zgodnie z przepisami o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, opublikowany przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw finansów publicznych do stosowania w roku, w którym nastąpiło ogłoszenie o naborze, kształtuje się na poziomie:

a) nie więcej niż 50% średniej krajowej – 5 punktów,
b) powyżej 50% średniej krajowej i nie więcej niż 75% średniej krajowej – 3 punkty,
c) powyżej 75% średniej krajowej i nie więcej niż 100% średniej krajowej – 1 punkt;

2) bezrobocie w powiecie, na obszarze którego jest położona gmina, w której jest planowana realizacja operacji, w okresie ostatnich 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy było wyższe lub równe średniej krajowej – 2 punkty;

3) operacja jest powiązana z inwestycjami dotyczącymi tworzenia pasywnej infrastruktury szerokopasmowej lub na obszarze realizacji operacji istnieje funkcjonująca sieć szkieletowa – 1 punkt;

4) droga objęta operacją prowadzi bezpośrednio do obiektu użyteczności publicznej – 2 punkty;

5) operacja dotyczy drogi łączącej się z drogą o wyższej kategorii – 3 punkty;

6) operacja jest realizowana w porozumieniu pomiędzy gminami lub powiatami, lub gminą a powiatem – 1 punkt.

Oprócz kryteriów ogólnych w poszczególnych województwach stosowane będą kryteria dodatkowe uwzględniające specyfikę regionu:

w  województwie  warmińsko-mazurskim – operacja będzie realizowana w gminie, w której gęstość zaludnienia, według aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynosi:

a) powyżej 30 osób/km2 – 3 punkty,
b) 0-30 osób/km2 – 4 punkty;

mp/Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY