Jeden pilot otworzy służbom ratowniczym wszystkie szlabany

0
854

Od kilku lat bolączką interweniujących na terenie miasta służb były szlabany, które uniemożliwiały sprawny dojazd do wielu posesji. Teraz powinno się to zmienić dzięki zintegrowanemu pilotowi.

Zamknięte osiedla to widok coraz częstszy. Dla mieszkańców szlaban to nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa, ale też koniec problemów z szukaniem miejsca parkingowego. Z problemem szlabanów borykają się na co dzień służby miejskie w Elblągu. Dotyczy to przede wszystkim karetek. Podobne problemy mają również pracownicy elbląskich Wodociągów, kiedy muszą dotrzeć szybko do miejsca awarii. Również borykają się ze szlabanami zagradzającymi wjazd na osiedla.

Jeden pilot dla służb
Teraz powinno się to zmienić dzięki zintegrowanemu pilotowi, który otwierać będzie różne szlabany. Takie piloty otrzymały dziś w Urzędzie Miejskim elbląskie służby: Policji, Straży Pożarnej, Działu Ratownictwa Medycznego oraz Straży Miejskiej. Przygotowanie jednego pilota to efekt wspólnej pracy Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, radnych Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych, zarządców i właścicieli posesji oraz wiceprezydenta Michała Missana, który z racji swojego zawodowego doświadczenia zgłaszał wielokrotnie, jeszcze jako rady, potrzebę opracowania takiego rozwiązania. Integracją systemu dla potrzeb elbląskich służb zajęła się gdyńska firma Polaris, która dostosowywała szlabany do jednego urządzenia.

Nie wszyscy administratorzy zdecydowali się

Szlabany, które zostały włączone do systemu opatrzone będą specjalną naklejką: „Szlaban dostępny służbom ratunkowy. Elbląg”. Nie wszyscy spośród właścicieli terenów i zarządców zdecydowali się jeszcze na dostosowanie swoich szlabanów dla służb, choć miejmy nadzieję, że z czasem, dla bezpieczeństwa mieszkańców, także i oni dołączą do tego zintegrowanego systemu.
Piloty otrzymały: Komenda Miejska Policji (20 sztuk), Dział Ratownictwa Medycznego (12 sztuk), Straż Pożarna (10 sztuk), Straż Miejska (5 sztuk). Piloty zostały też zabezpieczone dla spółek miejskich EPWiK i EPEC oraz firm PGNiG oraz Energa (tutaj do rozdysponowania będzie około 15 pilotów).

BRAK KOMENTARZY