Jakie mogą być przyczyny wystąpienia niedoborów żelaza?

0
525

Przyczyn może być wiele, niektóre z nich takie jak nieodpowiednio zbilansowana dieta są nie tylko najbardziej prostymi do wskazania, ale także najczęstszymi. Nie chodzi tutaj o zbyt małe ilości pożywienia zawierającego żelazo. 

Często wynikiem takiego stanu rzeczy jest dostarczanie wraz z żelazem zbyt małych ilości witaminy C, która poprawia wchłanialność żelaza przez organizm, zbyt dużych ilości substancji, które ograniczają wchłanianie tego minerału (wapń, błonnik, polifenole w kawie oraz herbacie). Co jeszcze może powodować powstawanie niedoborów żelaza w organizmie?

  • Choroby przewodu pokarmowego – chodzi o ograniczone możliwości wchłaniania m.in. żelaza przez ten układ. Mogą być one spowodowane różnymi dolegliwościami żołądka oraz jelit, a także niewłaściwą dietą, która będzie zawierała np. małe ilości białka.
  • Indywidualne zapotrzebowanie – w niektórych sytuacjach, organizm wymaga po prostu większych ilości żelaza niż zazwyczaj. Jeśli nie zwiększy się jego ilości dostarczanej do organizmu, naturalną koleją rzeczy będą niedobory. Najczęściej wynika to ze stanu zdrowia, u kobiet zajścia w ciąże i w okresie laktacji itp.
  • Utrata dużej ilości krwi – żelazo występujące w organizmie człowieka w 70% znajduje się w hemoglobinie, która z kolei znajduje się w krwi. Oznacza to, że jeśli naraziliśmy się na jej utratę, naturalnie spadnie także ilość żelaza w organizmie i mogą wystąpić jego niedobory. Bardzo często mogą to być zwykłe sytuacje, takie jak oddanie krwi (dlatego dawcom przekazywana jest paczka, która m.in. pozwala przywrócić utracone żelazo), a także u kobiet przy obfitych miesiączkach itp.

Jednym ze sposobów na szybkie wyrównanie niedoborów żelaza w organizmie lub zaspokojeniu zwiększonego zapotrzebowania na ten minerał, jest odpowiednia suplementacja. Jednak bardzo ważne jest, aby suplement diety posiadał odpowiedni skład. Przez to należy zaopatrywać się tylko w takie preparaty, które pochodzą z oficjalnej dystrybucji. Warto przyjrzeć się ofercie żelaza w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/%C5%BBelazo-k924.html), który posiada różne warianty suplementów bogatych w ten ważny minerał.

Jak powinna wyglądać dieta przy niedoborach żelaza?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest skutecznym sposobem na walkę z niedoborami żelaza, jednak przy bardzo dużych niedoborach może być niewystarczająca. To powoduje, że zawsze własną sytuację, warto skonsultować z lekarzem, aby podjąć jak najszybciej odpowiednie kroki w celu poprawy własnej sytuacji zdrowotnej.

Co ciekawe, bardzo często do organizmu są dostarczane właściwe porcje żelaza, jednak nie w odpowiedni sposób. To powoduje, że w dieta powinna posiadać także odpowiednie ilości witaminy C, która pozytywnie wpływa na wchłanialność żelaza. Co więcej, warto uważać na takie substancje jak błonnik, wapń oraz zawarte w kawie i herbacie polifenole, które ograniczają wchłanianie żelaza przez organizm.

Bardzo ważne jest także to, że w pożywieniu występują dwa rodzaje żelaza, które posiadają różną przyswajalność przez organizm człowieka. Są to:

  • Żelazo niehemowe – które posiada przyswajalność na poziomie od ok. 1% do maksymalnie 23% i jest obecne w roślinach.
  • Żelazo hemowe – znajduje się w produktach zwierzęcych, a jego przyswajalność określa się w okolicach od 15% do nawet 40%. Jest ono zatem zdecydowanie lepiej przyswajalne, dlatego u osób które nie spożywają mięsa, niedobory żelaza mogą występować częściej, ponieważ spożywają mniejsze ilości żelaza hemowego.

Jeśli jednak nie jest możliwe dostarczenie żelaza poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, warto rozważyć właściwą suplementację, która pomoże zniwelować niedobory tak ważnego minerału w organizmie człowieka. Podobnie jest w przypadku innych substancji odżywczych, których niedobory można zaobserwować.

W sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/%C5%BBelazo-k924.html) można znaleźć przeróżne odżywki i suplementy diety, które mogą pomóc w przywróceniu pożądanych wartości substancji odżywczych wszelkiego typu w przeróżnych sytuacjach.

BRAK KOMENTARZY