Jak radzić sobie z upałem?

0
813

Obecnie w Polsce mamy wielkie upały. Temperatury przekraczają 30 stopni. Co powinniśmy robić, żeby jak najmniej je odczuwać?

Każda osoba ma pewien próg temperatury, którego przekroczenie będzie wiązać się ze znacznym dyskomfortem. Wśród najczęstszych objawów przegrzania organizmu na pierwszym miejscu znajduje się  nadmierna potliwość, opuchnięte dłonie i stopy, zawroty i bóle głowy, oraz ogólne przemęczenie i ospałość. Wysoka temperatura u niektórych osób może wiązać się z problemami z ciśnieniem (za wysokie lub za niskie), omdleniami czy chorobą wieńcową. Poniżej przedstawiamy więc kilka skutecznych sposobów, jak radzić sobie w upalne dni.

Przede wszystkim powinniśmy wypijać co najmniej 2 – 3 litry wody, słabej herbaty lub soków owocowych dziennie. Organizm bardzo szybko wraz z potem traci wodę i elektrolity oraz sole mineralne. Natomiast picie soków warzywnych (bez cukru) z dużą zawartością natki pietruszki oraz selera a także pomidorów uzupełnią niedobory potasu. Jego brak, to częsta przyczyna obrzękniętych stóp. W czasie upałów należy ograniczyć spożywanie alkoholu (może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia, co skutkuje omdleniami
i zasłabnięciami) oraz napojów z kofeiną (coli, kawy).

W upalne dni najlepiej dobierać jasne, zwiewne i lekkie kreacje z naturalnych materiałów. Zapewnią one większy przepływ powietrza i tym samym większy komfort. Nie zapominajmy też o nakryciu głowy, które uchroni przed udarem.

Gdy nadejdą upały i temperatury ponad 30 stopni na dworze, najlepiej spędzać czas w cieniu. Unikajmy ekspozycji słonecznej w godzinach 11:00–14:00, kiedy nasłonecznienie jest najsilniejsze. Przed wyjściem na dwór, należy nałożyć odpowiedni krem z filtrem

Jeśli jest taka możliwość, powinniśmy skorzystać z chłodnego prysznica. Skóra to największy narząd naszego organizmu, więc po jej schłodzeniu odczujemy wyraźną ulgę.

Należy też pamiętać o stopach. Często mogą pojawiać się otarcia i oparzenia. Najlepiej zapobiegać im stosując specjalne sztyfty na wrażliwe partie stóp oraz toniki odświeżające o działaniu antygrzybiczym. W przypadku noszenia obuwia zakrytego skuteczne będzie stosowanie talku, który świetnie absorbuje pot i zabezpiecza przestrzenie międzypalcowe przed rozwojem zmian grzybiczych. Jeśli znajdujemy się w domu, można włożyć stopy do naczynia (miski) z zimną wodą. Ponieważ stopy są bardzo ukrwione, to przepływająca przez nie krew będzie chłodzić cały organizm.

Jeśli zauważymy u kogoś, że ma gorącą i suchą skórę, majaczy, ma drgawki i/lub traci przytomność, należy niezwłocznie wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na fachową pomoc, trzeba taką osobę położyć w chłodnym miejscu, układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów. Należy również rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała poprzez wachlowanie oraz ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach. Osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Nie zapominajmy o zwierzętach, one także potrzebują więcej wody. Nie wolno również zostawiać ich w samochodzie, gdyż auto nagrzewa się błyskawicznie i w ciągu kilku minut osiąga temperaturę znacznie wyższą od temperatury powietrza.

Źródło: www.woman-news.pl; www.olsztyn.eu

BRAK KOMENTARZY