Jak dobrać oponę do felgi? Sprawdź nasz poradnik!

0
303

Dobrze dobrane opony wpływają na jakość prowadzenia samochodu. Odpowiedni rozmiar ogumienia nie tylko poprawia komfort podróży, ale także zapewnia najlepsze właściwości jezdne samochodu. Jest to więc nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i ekonomii użytkowania. Na co musimy zwrócić uwagę?

Dobór opony do felgi

Jednym z najistotniejszych aspektów przy wyborze nowego ogumienia jest stosowanie się do wytycznych producenta. Informacje dotyczące rozmiaru opon dedykowanego do posiadanego modelu samochodu znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu lub na naklejce umieszczonej zwykle na słupku drzwi po stronie kierowcy lub na klapce wlewu paliwa. Istotnym jest jednak fakt, że oprócz podstawowego rozmiaru, producent w wielu autach dopuszcza montaż także opcjonalnych wielkości. Dlatego, by mieć pewność, że przy zakupie wybrany rozmiar będzie odpowiedni, wpierw powinniśmy sprawdzić, jakie wymiary ma felga zamontowana w samochodzie. Informacja ta znajduje się na wewnętrznej stronie obręczy.

Najważniejsze w tej kwestii są dwie wartości: średnica oraz szerokość obręczy. By dowiedzieć się, jaka wielkość opon będzie kompatybilna z założonymi felgami, najprostszym sposobem będzie skorzystanie z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Na podstawie wprowadzonych danych wskażą one odpowiedni rozmiar. Przykładowo, na stronie https://www.oponeo.pl/dobor-opony-do-felgi po uzupełnieniu odpowiednich pól otrzymamy gotową listę propozycji różnych producentów, które będą dobrze współpracować z zamontowanymi obręczami.

Warto pamiętać!

Jeżeli jesteśmy posiadaczami auta „z drugiej ręki”, dobrze jest sprawdzić, czy rozmiar felg zamontowanych w samochodzie odpowiada danym z instrukcji obsługi pojazdu. Może zdarzyć się tak, że poprzedni właściciel wybrał wersje niezgodne ze specyfikacją samochodu, co może negatywnie wpłynąć na pracę zawieszenia oraz układu kierowniczego.

Jak czytać rozmiar opony?

Nim jednak przystąpimy do zakupu, warto dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne wartości w rozmiarze opony. Za przykład może posłużyć jeden z najpopularniejszych wariantów – 205/55 R16, montowany w autach osobowych, jak Skoda Octavia czy Audi A3. W tym przypadku:

  • 205 – to podana w milimetrach szerokość opony, mierzona od jej jednego boku do drugiego;
  • 55 – wysokość profilu, czyli stosunek wysokości boku do szerokości wyrażony w procentach; w tym przypadku wysokość ściany bocznej wynosi 55% jej szerokości, czyli 112,75 mm;
  • R – konstrukcja, R oznacza wersję radialną;
  • 16 – średnica felgi, na którą zakładana jest opona.

Znając wszystkie te dane możemy dokonać bardziej świadomego zakupu.


Rodzaj ogumienia ma znaczenie

Gdy poznaliśmy już rozmiar opon przeznaczony do posiadanego samochodu, kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju ogumienia dopasowanego do naszych potrzeb. Nowy komplet powinien być przystosowany zarówno do pory roku, jak i do specyfiki użytkowania pojazdu. Zapewni to nie tylko najlepsze właściwości jezdne, ale także pozwoli wydłużyć żywotność nowo zakupionych egzemplarzy. Temat ten powinien być szczególnie istotny dla osób, które sporo czasu spędzają na podróżach lub dla przedsiębiorców działających w branży transportowej.

Dobór opon do sezonu

Jazda na oponach dopasowanych do pory roku to jedna z podstaw bezpieczeństwa na drodze. Wynika to przede wszystkim z różnic w budowie oraz zastosowanej do ich produkcji gumy. Modele letnie wykonane są z twardszej mieszanki, która doskonale sprawdza się w temperaturach powyżej 7°C. Bieżnik ma zdecydowanie mniejszą liczbę rowków, co gwarantuje lepszą przyczepność na suchych i mokrych nawierzchniach oraz krótszą drogę hamowania. Idealne do jazdy po autostradach i miejskich drogach. Wersje zimowe zaś wykorzystują miększą mieszankę gumową, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach. Charakterystyczne rowki i lamelki w bieżniku poprawiają trakcję na śniegu oraz lodzie. Warto pamiętać, że korzystanie z opon letnich zimą znacznie zwiększa ryzyko wypadku, natomiast jazda na modelach zimowych latem powoduje ich szybsze zużycie oraz zwiększone spalanie paliwa.

Kierowcy, którzy większość czasu poruszają się po mieście i jedynie okazjonalnie wyruszają w dłuższą trasę mogą skorzystać z wygodnego rozwiązania, jakim jest ogumienie całoroczne. Dzięki swojej uniwersalności, modele wielosezonowe zachowują się poprawnie zarówno podczas upałów, jak i w zimowych warunkach. Pozwolą one także uniknąć sezonowej wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym. Niestety nie są one zalecane dla kierowców, którzy preferują raczej dynamiczny styl jazdy. Co więcej, osoby przemierzające długie dystanse, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, powinny postawić na wersje sezonowe.

Specjalne rodzaje ogumienia

W trakcie poszukiwania idealnego modelu możemy spotkać się ze specjalnymi wersjami ogumienia, które będą miały bezpośrednie przełożenie na odczucia z jazdy. Jednym z nich są opony niskoprofilowe. Za sprawą niższego boku wykazują lepszą stabilność na zakrętach. Ich zaletą jest także estetyczny wygląd. Sprawdzają się idealnie w samochodach sportowych, jednak są mniej komfortowe na nierównych nawierzchniach i w codziennym użytkowaniu.

Kierowców dużo podróżujących po drogach szybkiego ruchu mogą zainteresować opony wyposażone w technologię wydłużonej mobilności, czyli typu run-flat. Dzięki specjalnemu wypełnieniu po przebiciu warstwy gumowej kierowca jest w stanie pokonać dystans do 80 km z prędkością do nawet 80 km/h. Jednak by móc zamontować taki rodzaj ogumienia, auto powinno posiadać czujniki TPMS.

W sprzedaży możemy spotkać się również z oponami bieżnikowanymi. To nic innego jak używany egzemplarz, który przeszedł proces regeneracji. Choć jego cena może być atrakcyjna, powinniśmy wystrzegać się zakupu takiego ogumienia – zdecydowanie lepszym wyborem będą fabrycznie nowe egzemplarze, nawet w wersji budżetowej. O wszystkich cechach opon bieżnikowanych można dowiedzieć się więcej z artykułu dostępnego na stronie https://www.metale.org/artykuly/szczegoly/15006_opony-bieznikowane.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Równie ważne aspekty przy wyborze nowych opon to indeksy prędkości oraz nośności. Są to istotne parametry, które wpływają na bezpieczeństwo, trwałość i komfort jazdy. Indeks prędkości wskazuje maksymalną prędkość, z jaką ogumienie może się poruszać przy pełnym obciążeniu, zachowując swoje właściwości, jak przyczepność czy dobra stabilność. Jest oznaczany literą (np. T, H, V, W), gdzie każda ma przypisaną określoną prędkość.

Indeks nośności określa za to maksymalne obciążenie, jakie jedna opona może wytrzymać przy zachowaniu odpowiedniego ciśnienia. Zamontowanie modelu o zbyt niskiej nośności możne doprowadzić do nadmiernego ścierania się warstwy gumowej, a w skrajnym wypadku nawet do wystrzału.

Kiedy wybraliśmy interesującą nas pozycję o odpowiedniej wielkości, dobrze jest zapoznać się z jego unijną etykietą. Poza podstawowymi informacjami o producencie i nazwie modelu, zawiera ona także dane istotne z punktu widzenia użytkownika. Znajdziemy tam efektywność paliwową, poziom generowanego hałasu, skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni, a w przypadku opon zimowych informację o drodze hamowania na lodzie oraz o tym, czy produkt posiada homologację zimową. Więcej o tym, jak te parametry wpływają na ekonomię oraz komfort jazdy, możemy dowiedzieć się ze strony https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/slowniczek/opor-toczenia-opony.

Artykuł zewnętrzny

BRAK KOMENTARZY