IOWISZ – program, który ma pomóc w odpowiednim wydawaniu pieniędzy przez służbę zdrowia

0
2288

IOWISZ, czyli instrument oceny wniosków inwestycyjnych w Służbie Zdrowia, ma służyć przede wszystkim temu, żeby pieniądze z Unii Europejskiej, ale także i polskie pieniądze przeznaczone na służbę zdrowia były wydawane w mądry sposób.

„Dostaliśmy 12 miliardów złotych z Unii Europejskiej, z tego prawie połowa tych środków, przeznaczona ma być na zakupy, a także na rozwój infrastruktury. Pan minister Konstanty Radziwił stoi na stanowisku, że lepiej tych pieniędzy nie wykorzystać, niż mielibyśmy je wykorzystać źle.” Powiedział przebywający w Olsztynie, Podsekretarz Ministerstwa Zdrowia, Krzysztof Łanda.

Program IOWISZ został stworzony właśnie po to, żeby te pieniądze, które Ministerstwo Zdrowia ma do dyspozycji zostały wykorzystane w sposób prawidłowy – „Stworzyliśmy taki kwestionariusz, który obejmuje 34 pytania, które odpowiadają priorytetom komisji europejskiej, odpowiadają priorytetom polityki zdrowotnej oraz priorytetom polityki rozwojowej państwa. IOWISZ jako ten kwestionariusz zapewnia nam przejrzystość i zwiększa racjonalność wydawania tych środków w taki sposób, że po pierwsze trzeba się przyjrzeć treści samych pytań, a po drugie ocena dokonywana jest w sposób kaskadowy”.

Najpierw taki wniosek wypełnia potencjalny wnioskodawca, który musi odpowiedzieć na wszystkie pytania. Punkty za poszczególne pytania zliczane są z podanym wzorem i na końcu mamy punktację finalną. Wniosek ten wędruje do wojewódzkiego oddziału narodowego funduszu zdrowia, który weryfikuje wszystkie te punkty.

Narzędzie w tej chwili działa. Ono ma dwa aspekty. Po pierwsze jest taką tarczą, od której mają odbijać się nietrafione pomysły, a po drugie i właśnie po to jestem w Olsztynie, żeby zachęcić potencjalnych benficjentów, do wypełnienia tego kwestionariusza. Niech sprawdzą czy ich pomysł może usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia – Krzysztof Łanda.

Kwestionariusz ten jest dostępny na stronie internetowej CSIOZ, czyli Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

BRAK KOMENTARZY