Internet szerokopasmowy w każdej miejscowości regionu?

0
1445

Niemal 330 mln złotych kosztowało wybudowanie gęstej sieci szerokopasmowej w województwie. Dzięki tym pieniądzom internet ma być dostępny nawet w najbardziej odległych zakamarkach regionu.

Projekt, finansowany z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, zaowocował budową:

  • 2292 km szkieletowo-dystrybucyjnej sieci światłowodowej,
  • 216 węzłów dystrybucyjnych.
  • 10 węzłów szkieletowych,
  • 2 punktów styku do sieci światłowodowej wyższego rzędu,
  • 2 Centrów Zarządzania Siecią (główne i zapasowe), które zapewnią niezawodność działania całego systemu.

Sama budowa sieci to jednak nie wszystko, bo teraz, aby podłączyć wszystkie miejscowości w regionie, potrzebna jest budowa sieci dostępowych tzw. ostatniej mili. Będą to robić prywatni, lokalni operatorzy telekomunikacyjni, umożliwiając w ten sposób dostęp do szerokopasmowego dostępu do internetu. Jednak aby tak się stało, to samorządy lokalne podpisały porozumienie „Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur”, którego efektem ma być zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz opłat za zajęcie pasa drogowego, firm budujących “ostatnią milę” sieci.

– Samorząd województwa kosztem blisko 330 mln zł zrealizował inwestycję, dzięki której województwo warmińsko-mazurskie ma szansę stać się bardziej konkurencyjnym i innowacyjnym regionem. Jeżeli myślimy o rozwoju społeczno-gospodarczym regionu, musimy stworzyć inwestorom odpowiednie warunki do prowadzenia biznesu, w tym – co dziś oczywiste – sprawny i szybki kontakt ze światem – mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Więcej na temat projektu i szerokopasmowego internetu w kolejnym wydaniu “Wiadomości Gazeta Warmińska”.

 

BRAK KOMENTARZY