Iglica ratuszowej wieży w Olsztynie uszkodzona

0
354

Weekendowe porywy wiatru uszkodziły iglicę ratuszowej wieży. Niestety, warunki panujące nie pozwoliły specjalistom-strażakom skutecznie interweniować.

Ratuszowa wieża ma 63 metry wysokości. Strażacy nie dysponują tak wysokim sprzętem, stąd próba interwencji w wykonaniu ratowników. Okazało się jednak, że na górze były zbyt duże porywy wiatru, aby strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego mogli bezpiecznie przeprowadzić akcję. – Udało się wyjść na zewnątrz wieży i zidentyfikować, jakie jest zagrożenie – wyjaśnia asp. Paweł Zapadka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. – Iglica jest dość stabilna, więc ten element nie powinien stanowić niebezpieczeństwa.

To oznacza, że jak najszybsza naprawa uszkodzonego fragmentu wieży będzie możliwa jedynie z ziemi. Zgodnie z zaleceniami strażaków wygrodzony pozostanie pl. Jana Pawła II oraz – dodatkowo – chodnik po stronie ratusza wzdłuż ul. 1 Maja.

Na chorągiewce wiatrowej, która wieńczy wieżę olsztyńskiego ratusza widnieje data 1915 – wówczas miała zostać zakończona budowa obiektu. To oznacza, że ten metalowy element liczy sobie już ponad wiek. – Miał prawo przestać funkcjonować, mnie to wcale nie dziwi – mówi Rafał Bętkowski z Muzeum Nowoczesności w Olsztynie. – Kiedyś w naszym mieście było bardzo dużo takich chorągiewek wiatrowych. Teraz mamy zaledwie parę miejsc, w których takie elementy pozostały. Reszta została naruszona zębem czasu, poszarpana, swoje zrobiła też korozja.

BRAK KOMENTARZY