Historyczny kortowski budynek odzyskuje blask

0
142
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski realizuje plan odnawiania budynków w historycznej części Kortowa. Właśnie zakończył się pierwszy etap prac remontowo–konserwatorskich obiektu przy ul. Heweliusza 2.

Remontowany budynek to historyczna willa dyrektora dawnego szpitala psychiatrycznego w Kortowie. Obiekt pierwotnie był przeznaczony na cele mieszkalne, w ostatnich latach mieściła się tu siedziba Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia.

Pierwszy etap prac obejmował naprawę drewnianej konstrukcji wspierającej dach oraz wymianę ceramicznego pokrycia dachu.

— W celu zabezpieczenia budynku przed wpływem warunków atmosferycznych niezbędne było przeprowadzenie remontu dachu. W 2022 r. Uniwersytet zlecił wykonanie dokumentacji projektowej adaptacji budynku na potrzeby administracyjne. Projekt obejmuje kompleksowy remont wraz ze zmianą sposobu użytkowania obiektu. Ze względu na uwarunkowania prawne, czasochłonne było przeniesienie najemców do innych lokalizacji. Po opróżnieniu budynku można było przystąpić do prac — mówi Bogusław Stec, kanclerz UWM.

Czas i brak cyrkulacji powietrza przyczyną zniszczeń

Zakres prac obejmował naprawę konstrukcji, która była zniszczona. Gdy budynek powstawał, to na tym wzniesieniu były tylko niewielkie ogródki i nie było wysokich drzew. Drzewa, które rosną obecnie na skarpie, są samosiejkami, które wyrosły wokół willi na przestrzeni dekad.

-W ostatnich latach powstał w sąsiedztwie od strony północnej nowy budynek, nawiązujący stylem do zabudowań kortowskich, lecz niestety jego obecność, podobnie jak rosnące gęsto drzewa samosiejki, zablokowały swobodny ruch powietrza wokół zabytku. Kolejną z przyczyn zniszczeń dachu, oprócz oczywiście tych typowych, związanych z zalewaniem wodą, było to, że od lat 60. czy 70.  XX w. budynek nie był remontowany. Zapewne wynikało to z faktu, że do 2022 roku mieszkali w nim ludzie oraz to, że nie było na remont funduszy. Więźbę dachową porastały grzyby, pleśnie i mech – mówi konserwator Justyna Dzieciątkowska, która pracowała przy odtworzeniu historycznych elementów budynku. 

Podczas prac przywrócony został oryginalny wygląd dachu, w tym kominów i blaszanych zdobień. Odkryto także istniejący na szczycie dachu maszt z kołowrotkiem, który służył do wieszania flag. Wykonano jego konserwację, aby nadal mógł służyć Uniwersytetowi. Ponieważ budynek ma 100-letnią historię, detale odtwarzano na podstawie archiwalnych fotografii, ale też na podstawie wnikliwej obserwacji. Efektem tego są fantastyczne, secesyjne blaszane sterczyny dekorujące dach i barierka na kalenicy.

BRAK KOMENTARZY