Hala Urania rośnie w oczach

0
409

Mimo nadejścia zimy prace przy modernizacji Hali Widowiskowo- Sportowej Urania trwają w najlepsze. Sprawdzamy na jakim etapie jest jedna z najważniejszych inwestycji w Olsztynie.

W budynku A, gdzie będzie mieściła się bryła główna – hala sportowa zakończono prace przy budowie konstrukcji kopuły, pokryto ją pierwszą warstwą blachy trapezowej. Obecnie trwają prace związane z położeniem kolejnych warstw ocieplenia kopuły oraz wierzchniej warstwy z blachy tytanowo – aluminiowej. Wewnątrz trwają prace konstrukcyjne i montaż trybun prefabrykowanych. Z każdym dniem postęp prac związany z powstaniem odnowionej hali jest coraz bardziej widoczny. Wykonawca kończy prace konstrukcyjne i elewacyjne tak, aby przed zimą można było zająć się wykończeniami wewnątrz obiektu.

– Planujemy jak najszybciej zakończyć roboty żelbetowe, by zamknąć całą bryłę A i zimą zająć się kontynuowaniem prac w środku – mówi Andrzej Rosocha, kierownik kontraktu Mirbud SA – jeśli pogoda pozwoli będziemy działali również na zewnątrz. W ubiegłą zimę pracowaliśmy bez przerw i teraz też zamierzamy działać bez zbędnej zwłoki. Chcemy kontynuować makroniwelacje terenu i wykonywanie drogi bo parkingi wewnątrz praktycznie mamy zakończone.

Trwa również montaż elewacji wentylowanej z płyt cementowo – włóknowych i fasad aluminiowych.

– Teraz trwają prace tynkarskie, elewacje jest praktycznie w 80% wykonana, rozpoczęliśmy wykonywanie tej części elewacji, która jest szklano – aluminiowa – dodaje Rosocha –  Trwają  roboty zewnętrzne, rozpoczęliśmy wykonywanie drogi przy Malwie i robimy makroniwelacje terenu przed halą.

Część budynku B jest już w stanie surowym zamkniętym, w 80% jest już też wykonany podziemny parking. Trwają tam obecnie montaże kanałów, w których zostanie umieszczone okablowanie budynku. Co więcej – odnowiona hala będzie obiektem ekologicznym.

– Montujemy gruntowy wymiennik ciepła, poza tym na dachu lodowiska będą zamontowane panele energetyczne – tłumaczy Krzysztof Śmieciński, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Olsztyna – Cały system wentylacji, klimatyzacji będzie połączony w jeden organizm. Całość będzie bez wątpienia przyjazna środowisku.

Po remoncie nowa hala Urania ma pomieścić 4 tys. widzów. W głównej bryle zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsal. Oprócz tego będzie można organizować zawody bokserskie, zapaśnicze, taekwondo. Będzie się tam znajdowała widownia z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Wyodrębniona zostanie strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy.

Z tą bryłą połączona będzie kolejna, mniejsza w której znajdzie się podpiwniczenie z pomieszczeniami technicznymi i parkingami. W tej części znajdzie się m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa z miejscami na widowni dla 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Poza przebudową hali, w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego.

– Widać, że prace postępują – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który w poniedziałek (16 listopada) odwiedził plac budowy. – Cieszę się, że Olsztyn w przyszłym roku zyska fantastyczny obiekt, który będzie służył zarówno wielu środowiskom sportowym, jak i kulturalnym w naszym mieście.

BRAK KOMENTARZY