Gwałtowny wzrost poziomu wody w rzekach. Możliwe podtopienia

0
3527
rzeka Elbląg

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia dotyczące gwałtownego wzrostu poziomu wód, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Ostrzeżenia obowiązują m.in. w woj. warmińsko-mazurskim.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują: od wybrzeża zachodniego (Bałtyk Południowy; woj. zachodniopomorskie) po wybrzeże wschodnie (Bałtyk Południowo-Wschodni woj. pomorskie) i na obszarze rzek Przymorza (woj. pomorskie). Ponadto, również w okolicach zlewni Górny Ełk, Górna Jegrznia (woj. warmińsko-mazurskie) oraz zlewni Biebrzy i środkowej Narwi (woj. podlaskie).

IMGW ostrzega, że w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku i spływem wód opadowych, a także prognozowanym silnym wiatrem przewiduje się duże wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.

“Pomarańczowy” alert hydrologiczny drugiego stopnia dotyczy też obszaru Dolnego Śląska w pasie od Zlewni Nysy Łużyckiej do Zgorzelca po Nysę Kłodzką ze Ścinawką. “Wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych” spodziewane są w tych rejonach w związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz z dodatnią temperaturą powierza, sprzyjającą tajaniu pokrywy śnieżnej.

Natomiast na Żuławach i Zalewie Wiślanym (woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie) obowiązują żółte ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY