Główne uroczystości 140. rocznicy Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie

0
2765

Dzisiaj w Gietrzwałdzie miały miejsce główne uroczystości związane z 140. rocznicą objawień gietrzwałdzkich. Najważniejszą częścią uroczystości, była Msza Święta, którą na Gietrzwałdzkich Błoniach odprawił J.E.K.Abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „W języku takim, jakim mówią w Polsce”.

Wtedy dokonały się wielkie zmiany w życiu społeczno-politycznym. Objawienia Matki Bożej uznano jako przebudzenie świadomości narodowej miejscowych Warmiaków i odrodzenie się ich poczucia jedności z Polakami z innych dzielnic. 16 września 1877 roku w miejscu, gdzie dzieciom ukazała się Matka Boża umieszczona została kapliczka z figurą Najświętszej Marii Panny.

Dzisiaj, 140 lat po tym wielkim wydarzeniu, kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów spotkało się na Gietrzwałdzkich Błoniach, żeby wspólnie modlić się do Matki Bożej. Najpierw miał miejsce różaniec przy źródełku, następnie z bazyliki na Błonia Gietrzwałdzkie, przeszła procesja z Cudownym Obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, a o godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta.

Podczas  uroczystości na Błoniach Gietrzwałdzkich obecne były władze państwowe, na czele z Sekretarzem Stanu z Kancelarii Prezydenta, Adamem Kwiatkowskim, a także władze wojewódzkie i powiatowe. Mszę Święta celebrował J.E.K.Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, a gospodarzem uroczystości był Arcybiskup, Józef Górzyński, Metropolita Warmiński.

J.E.K.Abp Wojciech Polak podczas wygłaszanej homilii wspomniał o tym, że Maryja już od 600 lat jest obecna na warmińskiej ziemi- Nasze dzisiejsze uroczystości i modlitwa są najpierw dziękczynieniem za szczególną obecność Maryi w tym właśnie zakątku Świętej Warmii. Ona obrała sobie to miejsce przeszło 600 lat temu. To właśnie tutaj, w Gietrzwałdzie, już w drugiej połowie XIV wieku oddawano Jej cześć jako Bolesnej Pani spod Krzyża, a potem, od XVI wieku, modlono się w tutejszym kościele przed Jej świętym wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kroniki gietrzwałdzkiego kościoła i sanktuarium dość szeroko opisały wydarzenia, które działy się tutaj od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. W tych dniach, 140 lat temu, Matka Boża, Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta – jak sama wyznała swoje imię – wielokrotnie ukazała się dwóm tutejszym nastolatkom – Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Maryja mówiła do nich w miejscowej gwarze, bliskiej językowi polskiemu. Mówiła – jak zapisano we wspomnianych kronikach – w języku takim, w jakim mówią w Polsce. Jak wiemy, był to dla naszej Ojczyzny czas wielkiej próby.

Prymas Polski wspomniał i ustosunkował się również do słów, które Kardynał Stefan Wyszyński wypowiedział 50 lat temu, podczas koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej- Może więc najpierw jeszcze raz za Prymasem Tysiąclecia powtórzę: przywołała nas wszystkich do Gietrzwałdu. Nie pytaliśmy o drogi – wszyscy je znają. Jakaż to siła jednocząca, a przy tym pełna pokoju! Niesie radość, wnosi spokój w duszę (…) Aż cieszyć się trzeba, że w Polsce działa taka Siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Jak trzeba z tej siły korzystać! Tak, Moi Umiłowani, nam przecież tej siły tak bardzo dziś potrzeba! Potrzeba nam tej siły w naszym życiu rodzinnym, osobistym i społecznym, siły prawdziwie nas jednoczącej, a przy tym pełnej pokoju.

Podczas Mszy Świętej poświęcono również ziarno, aby przyszłoroczne plony były udane, a pod ołtarzem można była oglądać wieńce dożynkowe z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Za pośrednictwem Sekretarza Stanu, Adama Kwiatkowskiego swoje słowa do wszystkich gości obecnych na uroczystości, skierował Prezydent RP, Andrzej DudaWielka rola przesłania gietrzwałdzkiego najpierw została doceniona poprzez koronacje cudownego obrazu, a dekadę później dzięki oficjalnemu uznaniu objawień przez Kościół. Dlatego też Gietrzwałd jest doskonałą ilustracją tego najściślejszego związku, jaki łączy polskość z chrześcijaństwem. Życzę Państwu, aby obecne uroczystości stały się głębokim przeżyciem duchowym oraz umocnieniem w wierności dziedzictwu naszej polskiej wspólnoty narodowej.

Na zakończenie Arcybiskup, Józef Górzyński, dodał, że Kościół już dzisiaj rozpoczyna przygotowania do 150. rocznicy objawień- Ta dzisiejsza uroczystość nic nie kończy, a wręcz przeciwnie ona rozpoczyna nasze wielkie przygotowania do uroczystości 150-lecia objawień. Chcemy się dobrze przygotować na to wydarzenie, poprzez podejmowaną co roku, przez najbliższe lata nowennę. Już dzisiaj zapraszam na uroczystości, które z tą nowenną będą związane.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY