Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Ranking

0
813

Najlepiej w Polsce żyje się w stolicy i okolicach. Aż 10 spośród pierwszych 20 gmin w naszym rankingu „Gmina Dobra do Życia” pochodzi z tego regionu – w tym trójka laureatów. Na Warmii i Mazurach najlepsza gmina Stawiguda. 

W czwartek podczas uroczystej gali Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia.

Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do Internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

Pięć kategorii

Wyniki Rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,  gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Wśród miast na prawach powiatu najwyższą jakością życia mieszkańców mogą pochwalić się Warszawa, Wrocław, Poznań, Rzeszów i Kraków. Z kolei w strefach podmiejskich miast na prawach powiatu w czołówce znalazły się: Ożarów Mazowiecki, Michałowice, Stare Babice, Kobierzyce i Lesznowola.

W kategorii obejmującej gminy z siedzibą powiatu ziemskiego najwyższe wartości wskaźnika osiągnęły ośrodki przemysłowe (Lubin, Nowy Tomyśl, Bełchatów, Środa Wielkopolska, Mielec). Podobnie było w gminach miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców (Gogolin, Witkowo, Zbąszyń, Pniewy, Wronki).

Z kolei w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców, oprócz wspomnianego Kleszczowa, znalazły się jeszcze Walce, Strzeleczki, Ustronie Morskie i Rudna.

Ujęcie ogólnopolskie

Czołówkę rankingu zdominowały gminy położone w aglomeracji warszawskiej. Pierwsze miejsce zajęła gmina miejsko-wiejska Ożarów Mazowiecki, drugie – wiejska Michałowice (woj. mazowieckie), trzecie natomiast – gmina wiejska Stare Babice. W sumie aż 10 na 20 pierwszych gmin w zestawieniu znajduje się w pobliżu stolicy.

Spoza Mazowsza wysoko znalazła się Dobra Szczecińska (9) oraz podwrocławskie Kobierzyce (miejsce 4). Natomiast jedyną gminą nieaglomeracyjną w czołówce okazał się Kleszczów – jedna z najbogatszych gmin w Polsce, związana z kopalnią i elektrownią bełchatowską.

W sumie w rankingu najwyższe miejsca zostały zdominowane przez gminy podmiejskie. Na pierwsze 20 miejsc, aż 15 to gminy tego typu. Jednak w wielu gminach podmiejskich sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia okazał się gorszy, niż w miastach rdzeniowych. Dlatego średni wynik gmin podmiejskich (53,9) był ostatecznie niższy, niż miast na prawach powiatu (55,8).

W pierwszej dwudziestce znalazły się cztery duże miasta. Są to Warszawa (5. miejsce), Wrocław (15.), Poznań (18.) i Rzeszów (20.). Ten ostatni to jedyne oprócz Warszawy miasto, w którym przewiduje się przyrost faktycznej (tj. obejmującej populację niezameldowaną) liczby ludności do 2050 r.

W uroczystej gali wzięli udział: Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, prezes Unii Miasteczek Polskich Grzegorz Cichy, dyrektor biura Unii Metropolii Polskich Tomasz Fijołek oraz dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP Leszek Świętalski. Szczegółowe omówienie rankingu zaprezentował jego autor – prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.

Honorowy patronat nad Rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Najlepiej z gmin Warmii i Mazur wypadła Stawiguda. W kategorii gmina wiejska zajęła 40 miejsce spośród wszystkie 2477 polskich gmin. Pozostałe:

Dywity – pozycja – 267

Gietrzwałd – 498

Miasta na prawach powiatu

1. Warszawa
2. Wrocław
3. Poznań
4. Rzeszów
5. Kraków
6. Gdańsk
7. Opole
8. Zielona Góra
9. Sopot
10. Olsztyn

Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu

1. Ożarów Mazowiecki
2. Michałowice
3. Stare Babice

4. Kobierzyce
5. Lesznowola
6. Raszyn
7. Nadarzyn
8. Dobra (Szczecińska)
9. Piaseczno
10. Tarnowo Podgórne

Gminy z siedzibą powiatu ziemskiego

1. Lubin
2. Nowy Tomyśl
3. Bełchatów

4. Środa Wielkopolska
5. Mielec
6. Krapkowice
7. Międzychód
8. Strzelce Opolskie
9. Września
10. Szamotuły

Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców

1. Gogolin
2. Witkowo
3. Zbąszyń

4. Pniewy
5. Wronki
6. Kietrz
7. Lubawa
8. Głogówek
9. Brzeg Dolny
10. Śmigiel

Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców

1. Kleszczów
2. Walce
3. Strzeleczki

4. Ustronie Morskie
5. Rudna
6. Lubin
7. Polska Cerekiew
8. Duszniki
9. Powidz
10. Dobroszyce

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY