Gaudeamus igitur. Uniwersytet rozpoczął nowy rok akademicki

0
184
Po raz 26 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uroczyście zainaugurował rok akademicki. Prof. Jerzy Przyborowski w swoim przemówieniu nawiązał m.in. do postaci Immanuela Kanta. Zwracając się do studentów, życzył im, aby pamiętali o słowach myśliciela z Królewca i traktowali człowieka jako cel sam w sobie, a nie tylko środek do celu.

Witając gości zebranych w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym, prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przypomniał, że inauguracja nowego roku akademickiego wiąże się z ogromną radością.

– Początek października, zgodnie z wielowiekową tradycją, jest czasem świętowania i satysfakcji z tego, że możemy kolejny rok podążać drogą poznawania prawdy o świecie, naturze zjawisk i różnorakich zależności, prowadzić badania naukowe, dzięki którym z jednej strony poszerzana jest wiedza, z drugiej zaś strony – w duchu odpowiedzialności za prowadzoną działalność naukową – mamy sprawiać, że otaczający nas świat będzie lepszy, bardziej przyjazny dla ludzi i wszystkiego, co nas otacza, a przede wszystkim będzie bezpieczny. Na pierwszy plan wysuwa się jeszcze jeden powód do świętowania, a jest nim możliwość kształcenia studentek i studentów, doktorantów i doktorantów – zarówno tych, którzy kontynuują naukę, jak i tych – a może przede wszystkim tych – którzy na tę ścieżkę właśnie wstępują. Jest to wyjątkowe święto całej naszej społeczności – zaznaczył prof. Jerzy Przyborowski.

Zwracając się do osób, które rozpoczynają kształcenie na olsztyńskim Uniwersytecie, rektor UWM przywołał kilka sentencji pochodzących z pism Kanta. „Rzeczą zmysłów jest oglądać, rzeczą intelektu – myśleć” – cytował rektor, uzupełniając to jeszcze inną myślą filozofa z Królewca: „Zawsze masz traktować człowieka jako cel sam w sobie, a nie tylko środek do celu”.

– Wszystkie te myśli nawiązują pośrednio do stów przysięgi, którą za chwilę złożycie, nim staniecie się studentkami i studentami naszego Uniwersytetu – mówił rektor do żaków.

Jak przypomniał prof. Jerzy Przyborowski, o status Uniwersytetu Europejskiego starało się tym razem około 500 uczelni zrzeszonych w 60 międzynarodowych konsorcjach. Finansowanie otrzyma zaledwie 14 sojuszy. Budżet przewidziany dla ChallengeEU, konsorcjum współtworzonego przez UWM, wynosi 14,4 mln euro.

– To ogromna szansa dla społeczności naszego Uniwersytetu, a przede wszystkim dla studentów, którzy będą mogli w nieograniczony sposób korzystać z możliwości zdobywania wiedzy, odbywania zajęć w europejskich uniwersytetach i zdobywania dodatkowych umiejętności w ramach tzw. mikropoświadczeń – zaznaczył prof. Jerzy Przyborowski, przypominając, że idea Uniwersytetów Europejskich zakładała tworzenie wielkiego kampusu europejskiego, który pozwalałby na większą swobodę i różnorodność w kreowaniu własnej kariery.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ