Gala sportu. Uhonorowano najlepszych sportowców i trenerów

0
269

W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbyła się Gala Sportu 2026 – doroczne wydarzenie podsumowujące najważniejsze osiągnięcia sportowe województwa warmińsko-mazurskiego.

Wyróżniono sportowców, trenerów, kluby oraz samorządy szczególnie zaangażowane w rozwój sportu młodzieżowego i wspieranie utalentowanych zawodników.

Wyróżnienia otrzymało 18 zawodników reprezentujących sporty indywidualne oraz gry zespołowe, którzy w 2025 roku reprezentowali region podczas międzynarodowych imprez sportowych.

Najlepszym klubem regionu został Klub Sportowy AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który zajął 35. miejsce w Polsce.

Na podstawie uchwały sejmiku województwa zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyznał zawodnikom 70 stypendiów sportowych i 43 nagrody pieniężne.

Nagrody przyznano także trenerom i osobom szczególnie zaangażowanym w rozwój sportu w regionie. Wyróżnionych zostało 17 trenerów, których zawodnicy osiągali wysokie wyniki, a także 10 osób działających na rzecz rozwoju sportu w województwie warmińsko-mazurskim.

Wyróżnienia otrzymały również gminy, które osiągnęły najlepsze wyniki w Ogólnopolskim Systemie Sportu Młodzieżowego w kategoriach młodzieżowiec, junior, junior młodszy i młodzik. W klasyfikacji uczestniczyły 922 gminy z całej Polski. Najwyżej sklasyfikowane zostało miasto Olsztyn, które zajęło 1. miejsce w województwie i 14. miejsce w kraju. Drugie miejsce w regionie i 37. w Polsce przypadło miastu Elbląg.

Poznaliśmy także najbardziej oczekiwane wyróżnienia specjalne – sportowe osobowości roku 2025, które przyznano w trzech kategoriach. Tytuł „Sportowego odkrycia roku Województwa Warmińsko-Mazurskiego” otrzymał Szymon Piątkowski. Zawodnik w minionym roku odniósł znaczące sukcesy w taekwondo, zdobywając srebrny medal podczas Letnich Uniwersyteckich Igrzysk Olimpijskich oraz brązowy medal mistrzostw świata w kategorii do 87 kg.

Tytuł „Trenera roku sportu młodzieżowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego” przyznano Maciejowi Dobrowolskiemu. Szkoleniowiec związany z olsztyńską siatkówką poprowadził reprezentację Polski siatkarek U16 do triumfu w mistrzostwach Europy.

Najważniejsze wyróżnienie – „Sportowiec roku Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2025” – trafiło do Agaty Barwińskiej. Żeglarka klasy ILCA 6 zdobyła srebrny medal mistrzostw świata oraz srebrny medal mistrzostw Europy, potwierdzając swoją przynależność do światowej czołówki tej dyscypliny.

BRAK KOMENTARZY