Okres ferii dla służb sanitarnych ma być czasem odetchnienia. Ale czy tak będzie?
Na 228 tys. dzieci i młodzieży w naszym województwie z wypoczynku zimowego w tym roku skorzysta niecałe 3 % – jest to rząd wielkości 6,5 tys. osób. Sanepidu poinformował, że Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego. Jedną z zasad jest, aby dzieci, które są podejrzane o pojawienie się jakiejkolwiek infekcji nie uczestniczyły w wypoczynku zimowym, nie powinny one przebywać w środowisku innych dzieci.
Kurator Oświaty poinformował, że na 228 tys. dzieci i młodzieży w naszym województwie z wypoczynku zimowego w tym roku skorzysta niecałe 3 proc. – jest to rząd wielkości 6,5 tys. osób, które będą uczestniczyły w formie zorganizowanej wypoczynku, z tego 3,5 tys. to półkolonie. Zdecydowana większość dzieci będzie przebywać w domu w okresie wypoczynku zimowego.
Okres ferii dla służb sanitarnych ma być czasem odetchnienia. Ale czy tak będzie?. – Tuż przed feriami mieliśmy kilkadziesiąt szkół, które z powodu koronawirusa musiały zmienić tryb nauczania – mówi Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. – Czas ferii może być okresem, kiedy liczba zakażeń koronawirusem wśród uczniów może być zatrzymana, ale na pewno nie zwalczona. Należy pamiętać, że tak naprawdę uczniowie zmieniają przebywanie w środowisku szkolnym na inne. Jakie tego będą skutki? Przekonamy się o tym już niedługo.
W Olsztynie, tuż przed feriami, dziesiątki klas uczyły się już zdalnie. Jest to związane z zakażeniami uczniów i nauczycieli oraz kwarantannami. – Tylko jednego dnia musiałam podpisać kilkanaście decyzji dotyczących nauki zdalnej – mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna. – Dyrektorzy są pełni obaw, że wielu uczniów rozpocznie ferie na kwarantannie.
Koronawirus zaatakował także studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Odnotowaliśmy tam bardzo dużo przypadków zakażeń koronawirsuem wśród studentów. Pojawiły się one na sześciu wydziałach – mówi dyrektor Dzisko.
Zajęcia na UWM zaplanowane były do realizacji w trybie stacjonarnym z elementami kształcenia zdalnego. W przypadku wykładów prowadzonych dla więcej niż jednej grupy dziekańskiej były one prowadzone w trybie zdalnym od początku roku akademickiego do odwołania. Pozostałe zajęcia, prowadzone dla pojedynczych grup dziekańskich, zaplanowano do realizacji w trybie kontaktowym, z zachowaniem odstępu, dezynfekcji i maseczki.
Właśnie Olsztyn jest miejscem, w którym codziennie odnotowuje się najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem. Codziennie służby sanitarne informują średnio o dwustu nowych przypadkach. To kilkakrotny wzrost w porównaniu z tym, co się działo jeszcze pod koniec grudnia 2021 roku.