Ełk szykuje się na relokację uchodźców z większych miast

0
255

Przygotowujemy się na przyjęcie grup uchodźców z Ukrainy, którzy mogą zostać relokowani z większych miast w kraju – poinformował prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Mazurskie miasto przystosowuje m.in. miejsca zakwaterowania w placówkach edukacyjnych.

Zdaniem Andrukiewicza należy spodziewać się, że z rejonów, w których w tej chwili jest bardzo tłoczno, czyli Warszawy, Krakowa czy miast przygranicznych, będzie następowała relokacja uchodźców do mniejszych miejscowości, w tym mazurskiego Ełku.

“Staramy się być na to przygotowani, wyznaczamy w naszych placówkach edukacyjnych po około 20 miejsc, tak, by pomieszczenia nie były zatłoczone. Uchodźcom trzeba zapewnić nocleg i wyżywienie, dostęp do pryszniców, ale jednocześnie możliwość zachowania intymności. Te sale są już częściowo wyposażone w łóżka i materace, pozostałe zostaną doposażane” – powiedział.

Jak zaznaczył, takie miejsca zakwaterowania będą uruchamiane na podstawie ewentualnych dyspozycji wojewody warmińsko-mazurskiego. Dodał, że w razie konieczności miasto mogłoby również przygotować dodatkowe miejsca w halach sportowych, w których uchodźcy przebywaliby przez kilka dni.

Władze Ełku szacują, że obecnie w mieście jest około 200 rodzin uchodźców, głównie kobiet z dziećmi, ale są też osoby starsze i niepełnosprawne. Część z nich znalazła schronienie w budynku ośrodka interwencji kryzysowej, w którym jest 20 mieszkań. Zdecydowana większość zatrzymała się jednak w prywatnych kwaterach, często u krewnych i znajomych, którzy tutaj pracują. Znaczna część uchodźców przyjechała z Charkowa, bo w Ełku działa firma, która ma jeden ze swoich zakładów w tym ukraińskim mieście.

Według prezydenta Andrukiewicza, pełne dane o liczbie uchodźców w Ełku będą znane, gdy dokonają oni rejestracji pobytu w mieście. Od środy w ełckim magistracie będzie działał punkt przyjmowania wniosków o przyznanie numeru PESEL, co jest potrzebne do uzyskania późniejszych świadczeń systemowych czy rejestracji w urzędzie pracy.

Miasto deklaruje też, że wszystkie dzieci z Ukrainy są obejmowane opieką szkolną, a uchodźcy potrzebujący wsparcia mogą korzystać z pomocy psychologa. W Ełckim Centrum Kultury organizowane są lekcje nauki polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. Funkcjonuje też ełcka infolinia 886 935 870, gdzie można uzyskać podstawowe informacje nt. zakwaterowania, wyżywienia czy innej formy pomocy.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY