Dzień otwarty w Łęguckim Młynie

0
1790

W związku z wystawieniem na sprzedaż dawnego ośrodka wypoczynkowego w Łęguckim Młynie, Powiat Olsztyński zaprasza osoby zainteresowane ewentualnym nabyciem nieruchomości na Dzień Otwarty 18 marca 2016 r., w trakcie którego w godz. 11:00-14:00 można będzie obejrzeć poszczególne obiekty ośrodka i małą elektrownię wodną. Wszystkie zainteresowane osoby starostwo prosi o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 89 521 05 29.

W styczniu Starostwo Powiatowe w Olsztynie ogłosiło I ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonej w Łęguckim Młynie w gminie Gietrzwałd, oznaczonej w ewidencji gruntów numerami działek 30/9 i 30/11 o łącznej powierzchni 7,7770 ha. W skład nieruchomości wchodzą trzy wille, letni domek mieszkalny, dwa drewniane domki gospodarcze oraz wartownia z barem i biurem. Mała elektrownia wodna zajmuje prawie 210 m 2, składa się z jazu z zasuwami oraz budynku z generatorami i dwiema turbinami typu Francisa o mocy 32 i 48 kW. Część budynku została zaadaptowana na pokoje hotelowe. Cała posiadłość jest wyposażona w infrastrukturę techniczną. Łęgucki Młyn jest przystosowany do letniego wypoczynku. Przy brzegu jeziora Łęguty stoją dwa pomosty spacerowe. Na terenie ośrodka znajduje się kort tenisowy oraz wiaty z kominkiem i miejscem na ognisko. Cała posiadłość otoczona jest ogrodzeniem.

Wielkim atutem Łęguckiego Młyna jest lokalizacja w gminie Gietrzwałd, nieopodal drogi wojewódzkiej. Znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich i w obszarze ptasim oraz siedliskowym Natura 2000. Od Olsztyna dzieli go zaledwie 30 km. Może stanowić świetną bazę na rekreacyjne wypady do pobliskiego leśnego arboretum w Kudypach, rezerwatu bobrów na rzece Pasłęce, Sanktuarium Maryjnego z cudownym źródełkiem w Gietrzwałdzie, zabytkowych fortyfikacji z początku XX wieku w Tomarynach, czy na pole golfowe w Naterkach.

Szczypty emocji dodają miejscowe legendy, według których Łęgucki Młyn miał być ulubionym miejscem spotkań dygnitarzy PRL-u z Władysławem Gomułką na czele. Ponoć w okolice przyjeżdżał też na polowania Piotr Jaroszewicz, a jeden z domków z sosny syberyjskiej podarował Gomułce Nikita Chruszczow.

Przetarg na sprzedaż Łęguckiego Młyna odbędzie się 4 kwietnia. Szczegółowe informacje można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

BRAK KOMENTARZY