Dzień Babci i Dziadka w olsztyńskim starostwie

0
1203
Seniorzy korzystali z pomocy specjalistów

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie zorganizowano Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji seniorzy mogli bezpłatnie skorzystać z serii licznych badań.

Zorganizowaliśmy dla seniorów, dzień ze zdrowiem. W pewnym wieku tego zdrowia nam brakuje, kolejki do lekarzy są spore, niektórzy niechętnie się tam udają, a dzisiaj otworzyliśmy nasze drzwi dla zdrowia. Każdy mógł przyjść i zrobić różne badania powiedziała Małgorzata Górska, Inspektor ds. Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Uruchomione zostały punkty, w których seniorzy bezpłatnie mogli wykonać szereg badań i skorzystać z konsultacji medycznych. Wśród nich było: badanie poziomu cukru i ciśnienia tętniczego, porady dietetyka, spirometria, badanie skóry i ocena zmian barwnikowych, badanie densytometryczne (w kierunku osteoporozy), przesiewowe badanie wzroku.

Ponadto na stanowisku NFZ można było założyć Indywidualne Konto Pacjenta oraz złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Stanowisko to cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród seniorów.

Taka forma obchodzenia Dnia Babci i Dziadka, ma być podziękowanie seniorom za ich trud. Chcemy, żeby mogli się dzisiaj profilaktycznie zbadać. Nie traktujemy tego, jako ciężkie badania, chodzi o profilaktykę. Chcemy pokazać, że jest ona bardzo ważna i dzięki niej możemy przeciwdziałać chorobom wieku dojrzałego. Ssala sesyjna jest rzeczywiście oblegana. Zainteresowanie jest bardzo duże. Bardzo dziękuję swojej załodze za taką inicjatywę – mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Starosta Andrzej Abako również zdecydował się na badania

To nie pierwsza taka akcja skierowana na zdrowie, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Co jakiś czas staramy się przypominać o zdrowiu i zwracać na nie uwagę. Organizujemy akcję krwiodawstwa, mieliśmy konferencje dla seniorów, właśnie pod kątem zdrowia czy aktywności. Seniorzy bardzo się  zmieniają. Są to osoby aktywne społecznie, uczestniczą w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, spotykają się z ludźmi, więc uznaliśmy, że jest taka potrzeba, żeby akurat w taki sposób uczcić ten Dzień Babci i Dziadka – mówiła Małgorzata Górska.

Przed otwarciem wszystkich punktów, pod salą sesyjną ustawiła się kolejka chętnych. Seniorzy bardzo chętnie korzystali z możliwości zmierzenia sobie ciśnienia, sprawdzenia, czy w ich organizmie jest odpowiedni poziom cukru, czy zbadania sobie wzroku. Przed budynkiem starostwa stanęły dwa busy, w których można było sprawdzić swój słuch, a także gęstość kości.

Starosta podkreśla, że nie udałoby się tego dnia zorganizować, gdyby nie pomoc specjalistów ze szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Bardzo chciałbym podziękować Pani Dyrektor Irenie Petrynie i jej całemu zespołowi, za to że obdarowała nas swoimi specjalistami z różnych dziedzin. Bez tej pomocy nie dalibyśmy rady tego zorganizować.

Seniorzy korzystali z pomocy specjalistów

O tym, jak ważna jest profilaktyka mówiła także Irena Petryna, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.  Bardzo się cieszę, że starostwo z taką inicjatywą wyszło, ponieważ profilaktyka jest niezwykle istotna. Zawsze taniej jest wydawać środki na profilaktykę, niż na leczenie. Oczywiście wszystkie te akcje są bezpłatne. Chcemy edukować społeczeństwo i uwrażliwić na symptomy choroby, która w danym organizmie się pojawia. Często bywa tak, że trudno jest seniorom otrzymać skierowania na dane badanie, więc takie akcje, jak ta dzisiejsza, są bardzo potrzebne.

Już niedługo będą organizowane kolejne zdroworne spotkania. Starostwo Powiatowe w Olsztynie zaprasza 15 lutego na akcję Honorowego Oddawania Krwi.

BRAK KOMENTARZY