Ponad sześć razy więcej – o tyle poszła w górę średnia cena węgla na unijnym rynku rok do roku. Embargo na dostawy tego surowca z Rosji sprawiły, że węgiel drożeje w niespotykanym tempie, a jego ceny są rekordowe. To niestety przełoży się na wzrost cen ciepła również dla mieszkańców Olsztyna.
– Celem naszego przedsiębiorstwa jest zapewnienie stabilnych, nieprzerwanych dostaw ciepła dla naszych klientów – mówi Konrad Nowak, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie – W tej sytuacji nie było możliwe dalsze utrzymanie obecnej ceny ciepła.
W czerwcu 2022 roku średnia cena węgla na giełdzie wg indeksu cen ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) wyniosła ponad 330 dolarów za tonę, podczas gdy w czerwcu 2021 roku było to ok. 50 dolarów za tonę. Gwałtownie rosną również ceny uprawnień do emisji CO2. Obecnie koszt jednej tony emisji to ok. 84 euro. Dla porównania – w czerwcu 2021 roku stawki oscylowały w granicach 52 euro, a w czerwcu 2020 roku – w granicach 23 euro.
Tym samym Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy, a wprowadzona zmiana zawiera jedynie dwa czynniki kosztotwórcze – wzrost cen węgla oraz uprawnień do emisji CO2.
To oznacza, że mieszkańcy Olsztyna średnio za ciepło i usługi przesyłowe zapłacą o ok. 20% więcej.
– Spółka MPEC od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby w miarę możliwości obniżać i optymalizować koszty prowadzonej działalności, w tym koszty środowiskowe – dodaje prezes Nowak – Szczególnym tego wyrazem jest realizowany obecnie proces głębokiej transformacji w obszarze wytwarzania ciepła, w którym udział wykorzystania węgla jako najbardziej emisyjnego paliwa zostanie już w 2023 roku zredukowany z 99% do niespełna 40%.
Zmiana taryfy będzie obowiązywała od 1 sierpnia 2022 roku.