Dożynki w Łęgajnach podobały się gościom i mieszkańcom gminy Barczewo

0
9593
Burmistrz Barczewa Lech Jan Nitkowski dzieli dożynkowy chleb między uczestników i zaproszonych gości

Rolnicy z gminy Barczewo w ostatnią sobotę świętowali zakończenie  zbiorów   na tradycyjnych dożynkach.W tym roku Święto Plonów  zorganizowało sołectwo Łęgajny, które z pomocą mieszkańców i gminnych instytucji  ustawiło  wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o całą oprawę dożynkowej  imprezy.

Za obfitość  plonów uczestnicy dożynkowego święta dziękowali na Mszy św. w kościele parafialnym w Łęgajnach pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe. Ksiądz proboszcz Ryszard Andrukiewicz, który celebrował Mszę św. dziękczynną, w kazaniu podkreślił, że jest czas ciężkiej pracy, ale później przychodzi czas po tej pracy na zabawę i korzystanie z jej owoców.

Z kościoła parafialnego  barwny korowód mieszkańców  rolników i wieńców dożynkowych ruszył, aby przejść nad jez. Linowskie, gdzie ustawiono scenę i stoiska sołectw z gminy Barczewo z przeróżnymi potrawami i napitkami, w większości własnego wyrobu. Dla dzieci przygotowano atrakcje w „Zagrodzie” obfitującej w gry i zabawy  oraz w dmuchanym parku rozrywki.

Dożynki, jak nakazuje tradycja również w Łęgajnach , zaczęły się od przekazania bochna artystycznie wypieczonego chleba z tegorocznej mąki gospodarzowi gminy burmistrzowi Lechowi Janowi Nitkowskiemu, przez  Ewę i Krystiana Ćwiekstarostów dożynek. Burmistrz zapewniał, że chleba nikomu w gminie Barczewo nie zabraknie, a on sam będzie się starał dzielić go sprawiedliwie. Wkrótce po tym burmistrz ruszył z bochnem chleba między zaproszonych gości i uczestników dożynek, którzy częstowali się przepięknie wypieczonym, okrągłym bochenkiem chleba.

Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów związanych z poprawą estetyki miasta i terenów wiejskich w gminie Barczewo.

W kategorii „Najładniejszy budynek jednorodzinny” przyznano aż dwie równorzędne, pierwsze nagrody dla: Romana Mikołajczyka i Grażyny oraz Franciszka Olenkowicz. Nagrodę „Za najładniejszą zagrodę”  otrzymali Jolanta i Andrzej Więcek. „Najładniejszy ogród kwiatowy” w gminie Barczewo, zdaniem komisji konkursowej, mają Jolanta i Jerzy Rogalscy, a wyróżnienie za „Najładniejszy balkon” otrzymali w tym roku Zofia i Tomasz Kaczorowie. Niewątpliwie zaszczytną konkurencją  była kategoria na „Najaktywniejszą społeczność wiejską”. Tutaj  przyznano również dwie równorzędne nagrody dla sołectwa Niedźwiedź i sołectwa Szynowo.

Nie obyło się, jak co roku, bez nagród i wyróżnień dla rolników z gminy Barczewo ,którzy osiągają wysokie wyniki w produkcji i hodowli. Lista była dosyć długa, bo znalazło się na niej aż 12 nagrodzonych.Poniżej pełna  lista nagrodzonych.

      1. TERESA i RYSZARD WAGNER
        -za wysoką produkcję mleka i zbóż oraz działalność na rzecz rolnictwa
      2. ZAKŁAD OGRODNICZY ŁĘGAJNY SP. Z O.O
        -za innowacyjną produkcję szklarniowo – warzywniczą
      3. JAN i JERZY ŻEJMO
        -za wysoką produkcję  mleka i produkcję hodowlaną
      4. LIDIA i TADEUSZ ĆWIEK
        -za produkcję warzywniczą
      5. GRAŻYNA i LESZEK MILA
        -za produkcję warzywniczą
      6. HENRYK KOŁTUSZ
        -za wysoką produkcję ogrodniczą
      7. JOANNA i JAROSŁAW CHILICCY
        -za wysoką produkcję sadowniczą
      8. WANDA i TADEUSZ KUREK
        -za wysoką produkcję drobiarską
      9. EWA i KRYSTIAN ĆWIEK
        -za produkcję w hodowli koni i była opasowego
      10. HELENA WRÓBLEWSKA
        -za produkcję kóz i galanterię z mleka koziego
      11. PIOTR FENICKI
        -za produkcję ryb
      12. JÓZEF PERNAK
        -za wysoką produkcję mleka

Podziękowania  za przygotowanie stoisk  otrzymały wszystkie sołectwa.

Najładniejszy i najbardziej zgodny z tradycją wieniec  przygotowali gospodarze dożynek ,czyli sołectwo Łęgajny, które odebrało pierwszą nagrodę. W  komisji konkursowej była m.in.  Anna Wasilewska  poseł na Sejm RP oraz członek zarządu województwa warmińsko–mazurskiego Marcin Kuchciński.To co dla mnie jest pocieszające to fakt ,że w dożynkach bierze udział młodzież i dzieci, którzy w ten sposób poznają tradycje swoich rodzicówmówiła  poseł Wasilewska.  Oboje nasi rozmówcy byli pod wrażeniem przygotowania mieszkańców Łęgajn do dożynek, którzy starannie przygotowali odświętny wystrój swojej  wsi. Dożynki w Łęgajnach, spodobały się również Małgorzacie Chyziak staroście olsztyńskiemu, która w rozmowie z nami chwaliła całą oprawę i podkreślała,że cieszy ją kultywowanie tradycji dożynkowych we wszystkich gminach powiatu olsztyńskiego.

W części artystycznej i zabawowej wystąpiły zespoły wokalno-muzyczne i taneczne z Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Barczewie. Na scenie wystąpiły również zespoły 1+1, OKEJ, E-MAIL  i Zespół  Pieśni i Tańca „Warmia”, który zadziwiał nie tylko tańcami i śpiewem, ale również wspaniałymi, bogatymi strojami ludowymi. Występ zespołu prezentującego folklor warmińskiej ziemi i dbałość o wierność przekazywanych treści podobały się publiczności. Na koniec zaplanowano dyskotekę ,która najwytrwalszym w zabawie dostarczyła możliwości tanecznego zakończenia tegorocznych dożynek.

Zobacz naszą relację z dożynek w Łęgajnach.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY