Dofinansowanie z programu “Senior plus”.Wnioski tylko do 7 stycznia

0
1199

Tylko do 7 stycznia samorządy mogą składać dokumenty konkursowe do kolejnej edycji programu “Senior plus”. “Gorąco zachęcam gminy, powiaty i samorządy województw do dołączenia do programu. To 80 mln zł na tworzenie nowych i dofinansowanie funkcjonowania już istniejących domów i klubów – zaapelowała szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Minister cytowana w komunikacie przesłanym PAP przypomniała, że zmiany demograficzne i wynikające z nich starzenie się społeczeństwa to wielkie wyzwanie dla wszystkich, również rządzących. “Dlatego tak duży nacisk w kierowanym przeze mnie resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej kładziemy na politykę senioralną” – podkreśliła.
Minister wskazała, że jednym z elementów tej polityki jest aktywizacja osób starszych m.in. dzięki programowi “Senior plus”. Na koniec 2018 r. w Polsce było prawie 500 domów i klubów “Senior plus”, do końca roku 2019 ich liczba ma wzrosnąć o kolejne 300.
“Pragnę tu podkreślić, że blisko połowa placówek otwartych w 2018 r. powstała w małych miejscowościach do 3 tys. mieszkańców. To bardzo ważne, bo mniejszych miejscowościach oferta dla osób starszych jest dużo uboższa niż w większych miastach” – zaznaczyła.
Edycja “Senior plus” 2020 to 80 mln zł na tworzenie nowych i dofinansowanie już istniejących placówek. O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. W przypadku Dziennego Domu dofinansowanie do utworzenia placówki może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych, w przypadku Klubu – do 150 tys. zł. W ten sposób sfinansowane może być do 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.
W przypadku dofinansowania bieżącej działalności istniejących już placówek, dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. To maksymalnie 300 zł miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu “Senior plus” i 200 zł miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca w Klubie “Senior plus”.
Dokumenty konkursowe można składać do 7 stycznia 2020 roku, do godziny 16. Ofertę należy wypełnić i złożyć w generatorze ofert dostępnym na stronie www.senior.gov.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 28 lutego 2020 roku.
“Gorąco zachęcam gminy, powiaty i samorządy województw do dołączenia do programu” – podkreśliła szefowa MRPiPS.
Źródło:PAP/kkr/ mhr/ mp/

BRAK KOMENTARZY