Do 7 lipca można złożyć on-line wniosek o dopisanie do spisu wyborców

0
38

Jeżeli w pierwszej turze wyborów prezydenckich głosowaliśmy w miejscu swojego stałego zamieszkania, a podczas drugiej będziemy np. na wakacjach, to do 7 lipca możemy on-line złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu, gdzie będziemy – poinformował w poniedziałek resort cyfryzacji.

12 lipca odbędzie się druga tura wyborów. Jeżeli tego dnia będziemy znajdować się poza swoim miejscem stałego zamieszkania, można dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której akurat będziemy przebywać. Wniosek można złożyć przez internet.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że jeśli na stałe mieszkamy np. w Gdańsku, a w niedzielę głosowaliśmy w Rzeszowie, to do tamtejszego spisu zostaliśmy dopisani. Będziemy w nim figurować także 12 lipca. Jeżeli jednak w drugiej turze wyborów chcielibyśmy głosować w innym miejscu np. w miejscu stałego zamieszkania, to należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki dokument otrzymamy w urzędzie, w którym dopisaliśmy się do spisu, czyli w tym przypadku w Rzeszowie.

Jeśli jednak podczas drugiej tury będziemy w miejscu, gdzie się dopisaliśmy do spisu i głosowaliśmy w niedzielę, nie trzeba ponowie dopisywać się do spisu.

Resort wyjaśnił, że jeśli chcemy on-line dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której akurat będziemy przebywać, musimy mieć założony profil zaufany. Jeżeli już go mamy i znamy adres pod którym będziemy przebywać 12 lipca, to możemy wejść na stronę gov.pl i wybrać tam usługę “Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców”.

Ministerstwo tłumaczy, że kolejnym krokiem jest kliknięcie przycisku “Dopisz się do spisu wyborców”, a następnie musimy się zalogować profilem zaufanym lub e-dowodem.

Następnie należy wypełnić wniosek oraz wskazać powód, dla którego chcemy dopisać się do spisu wyborców. Na końcu należy go podpisać elektronicznie profilem zaufanym lub e-dowodem. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (www.GOV.pl) i podany we wniosku adres e-mail. Resort wyjaśnił, że jeżeli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z nami: telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez skrzynkę na koncie Mój GOV.

Z e-usługi dopisania się spisu wyborców będzie można skorzystać do wtorku 7 lipca o godz. 23.59.

Z komunikatu wynika, że zdecydowanie mniej czasu mają te osoby, które chcą w drugiej turze skorzystać z głosowania korespondencyjnego. Wniosek on-line w tej sprawie będzie można zgłosić do wtorku 30 czerwca do godz. 23.59.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że jeżeli z takiej formy głosowania skorzystaliśmy w pierwszej turze elekcji prezydenckiej, to przed drugą turą nie trzeba składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy dostaniemy na ten sam adres, na który dostaliśmy pakiet z pierwszej tury.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY