Depresja wśród dzieci i młodzieży

0
2495

W poniedziałek 24 kwietnia o godz. 10:00 w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbędzie się konferencja poświęcona problemowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Wśród prelegentów znajdą się specjaliści z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego i Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedegogicznej. 

Spotkanie jest kierowane głównie do pedagogów szkolnych, wychowawców i pracowników pomocy społecznej, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych. Celem jest przekazanie wiedzy i konkretnych narzędzi do możliwie wczesnego rozpoznania symptomów stanów depresyjnych u dzieci i młodzieży.

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, dotyka ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Ryzyko zachorowania wzrasta w sytuacji ubóstwa, bezrobocia, zdarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby, czy rozpad związku, a także w przebiegu choroby fizycznej i problemów spowodowanych nadużywaniem alkoholu i przyjmowaniem narkotyków.

Depresja jest ogromnym obciążeniem dla pacjenta, znacznie ogranicza jego zdolność do pracy i nauki, negatywnie wpływa na przebieg innych schorzeń, istnieje realne ryzyko popełnienia samobójstwa. Szacuje się, że depresja jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Depresji można zapobiegać i można ją leczyć, przy czym najskuteczniejszą metodą jest połączenie terapii lekowej i psychoterapii. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub ją leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

BRAK KOMENTARZY