W Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się dziś Demo Day – czyli szansa dla młodych ludzi oraz przedsiębiorstw na zaprezentowanie się przed inwestorami i zdobycie środków na realizację swoich planów.
W ramach wydarzenia swoje pomysły przed zaproszonymi inwestorami zaprezentowało ponad 30 startupów inkubowanych głównie w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, Elbląskim Parku Technologicznym oraz Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku.
Startupy te miały przekonać inwestorów, że warto zainwestować w ich pomysły, nad którymi bardzo długo pracowali. Więcej o całym tym wydarzeniu opowiedział nam dyrektor Olsztyńskiego Parku Naukowo–Technologicznego, Wojciech Samulowski – To przedsięwzięcie, ma na celu prezentacje pomysłów na startupy, czyli na innowacyjny biznes, młodych ludzi, którzy prezentują to publicznie, przed przedstawicielami inwestorów. Celem tych prezentacji jest uzyskanie dofinansowania i poszukania podmiotów do kooperacji, czy do współpracy.
Wojciech Samulowski dodał także, że takie wydarzenie jest wielką szansą dla ludzi, którzy mają jakiś pomysł, ale nie mają na niego wystarczających środków – Te dofinansowanie jest konieczne, ponieważ są to ludzie młodzi, którzy mają pomysły, ale nie mają pieniędzy. Rola parków naukowo–technologicznych jest taka, żeby ułatwić młodym ludziom rozwijanie ich pomysłów i skojarzenie ich z ludźmi, którzy zechcieliby zainwestować swoje pieniądze w ich pomysły.
Jednym z potencjalnych inwestorów obecnych na sali był Piotr Soroka z Funduszu Infini, który mówił, że przy ocenie poszczególnych projektów, najbardziej interesuje go kwestia innowacyjności pomysłu- Najbardziej interesuje mnie ta kwestia innowacji pomysłu, jaka to jest tak naprawdę skala, czy pomysłodawca wymyślił coś na skalę lokalną, czy jest to jest innowacyjne nawet w skali światowej. Ważną kwestią jest także to, czy ten pomysł, tą technologię, jesteśmy w stanie zabezpieczyć prawnie.
Każdy ze startupów miał po 5 minut na prezentację, a następnie przez kolejne 5 minut inwestorzy zadawali pytania, aby dowiedzieć się więcej o danym projekcie. Jeden ze startupów należał do firmy Termdach. Więcej o tym projekcie opowiedział nam jeden z założycieli, Piotr Przybył – Nasz projekt to innowacyjny wymiennik ciepła, który położony jest pod pokryciem dachowym i działa jak kolektor słoneczny, tylko że zbiera energię słoneczną z całej powierzchni dachu, dzięki temu użytkownik będzie miał m.in. darmową ciepłą wodę w lato.
Głównym celem, dla młodych ludzi, uczestnictwa w tym wydarzeniu było, uzyskanie środków na kontynuacje i rozwój projektu. Dzięki tym środkom mogą oni spełniać marzenia i rozwijać swoje pomysły.
Zobacz relację wideo:
Fotorelacja: