Czołgi K2 będą stacjonować w Braniewie

0
373
Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej przeprowadza inspekcję oddziałów

– My nie likwidujemy jednostek wojskowych, ale powołujemy nowe jednostki wojskowe do życia bądź odtwarzamy – mówił w Braniewie Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej.

Szef MON uczestniczył w Braniewie w pikniku „Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna”. Było to kolejne wydarzenie w ramach inicjatywy MON – spotkań z mieszkańcami polskich miast, w których powstaną nowe jednostki wojskowe lub gdzie trafi nowy sprzęt.

Jestem w Braniewie, żeby przekazać Państwu dobrą wiadomość. Żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej już niedługo będą mieli nowy sprzęt. Będą to koreańskie czołgi K2poinformował wicepremier podczas spotkania z mieszkańcami.

Wicepremier podkreślił, że są to bardzo nowoczesne czołgi, które zostały opracowane i wdrożone do produkcji w XXI w. Wyraził przy tym przekonanie, że czołgi K2 będą świetnie współpracowały z czołgami ABRAMS, które trafią na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W trakcie pikniku zorganizowanego w Braniewie można było zobaczyć sprzęt wojskowy – m.in. czołg Leopard, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, wyrzutnię Langusta, moździerz Rak oraz transportery Rosomak. Zaprezentowano elementy wyszkolenia żołnierzy: pokazy walki wręcz, samoobrony czy szkolenie z udzielania pomocy przedmedycznej. Na pikniku spotkać można było także wojskowych rekruterów, którzy zachęcali do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy terytorialnej służby wojskowej.

Szef resortu obrony przypomniał, że 16. Dywizja Zmechanizowana, w ramach której funkcjonuje 9. Brygada Kawalerii Pancernej, to dywizja, która dba o bezpieczeństwo północno-wschodniej części naszego kraju. Zapewnił, że czołgi K2 będą stanowiły świetną broń odstraszającą agresora.

Żyjemy w trudnych czasach, Rosja zaatakowała Ukrainę, próbuje odtworzyć imperium, a zawsze takie próby były groźne dla Polski – powiedział M. Błaszczak.

Trwa proces rozwoju i dozbrajania 16. Dywizji Zmechanizowanej. Docelowo dywizja będzie liczyła cztery brygady. Jeszcze w tym roku 10 czołgów K2 trafi do Morąga, a 24 armatohaubice K9 trafi do pułku artylerii w Węgorzewie. Szef MON zapowiedział, że w Ostródzie będzie stacjonował batalion czołgów, który będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej działającej w ramach dywizji. Jednostka zostanie uzbrojona w południowokoreańskie czołgi K2 Black Panther (w lipcu podpisano umowę ramową z koncernem Hyundai Rotem na dostawę docelowo 1000 czołgów K2 dla Polski).

BRAK KOMENTARZY