CSE Światowid w Elblągu w nowoczesnej odsłonie

0
664

Po prawie 60 latach od otwarcia, budynek Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu doczekał się gruntownego remontu i modernizacji. Da to możliwość rozszerzenia oferty kulturalnej.

– Cieszę się, że w pełni zakończyła się największa inwestycja w historii tej instytucji. Wszystko po to, aby widzowie, uczestnicy, odbiorcy oferty mogli w jeszcze większym stopniu uczestniczyć w życiu kulturalnym przygotowywanym przez „Światowid” – mówił podczas spotkania Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Wśród naszych instytucji kultury „Światowid” jest placówką wyróżniającą się ofertą, kreatywnością, zaangażowaniem. Świetne kino, atrakcyjne sekcje zajęciowe dla ludzi w różnym wieku i z różnorakimi zainteresowaniami, szkolenia, współpraca z animatorami, realizacja zadań ministerialnych – to wszystko zasługuje na wyróżnienie. Mimo pandemicznych zmian w funkcjonowaniu instytucji kultury, jako samorząd województwa nie przestaliśmy inwestować w nasze jednostki. Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego to jeden z najważniejszych działów budżetu samorządu województwa. W 2021 roku na rozwój i upowszechnianie kultury przeznaczone zostanie 86,4 mln zł. W porównaniu z projektem budżetu na 2020 rok, notujemy w tej materii wzrost o niemal 7 mln zł.

W uroczystościach otwarcia uczestniczyła również Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Cały obiekt Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu został rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych. Rozbudowy doczekało się także Kino Światowid. Dotychczas widzowie mogli korzystać z dwóch sal kinowych – dużej (320 miejsc) i kameralnej (125 miejsc). Trzecia – licząca 76 miejsc – będzie salą studyjną, w której odbywać się będą prezentacje kina autorskiego, studyjnego, amatorskiego oraz spotkania, wykłady i zajęcia z twórcami i ekspertami kinematografii. Patronem sali będzie Stefan Mula, elbląski filmowiec, założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego Jantar. Dopełnieniem tych działań to utworzenie Centrum Sztuki Filmowej, które realizuje zadania z zakresu edukacji filmowej i medialnej.

Nowa sala kinowa jest w pełni przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo ale także osób niewidomych i niedowidzących. Na sali będą odbywać się regularne seanse filmowe, ruszy także cykl filmowy seansów z audiodeskrypcją. Będzie to jedyna taka sala kinowa w północnej Polsce.

BRAK KOMENTARZY