W Kurii Archidiecezji Warmińskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającej się uroczystości beatyfikacji siostry Krzysztofy Klomass i 14 jej Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, która odbędzie się 31 maja 2025 r. w Braniewie.
Podczas konferencji abp Józef Górzyński przybliżył ważność beatyfikacji dla archidiecezji warmińskiej. – Oczywiście radość nasza jest wielka, dlatego że jak to wielokrotnie podkreślamy, uroczystość beatyfikacji odbędzie się po raz pierwszy w historii naszej archidiecezji. I ona ma właśnie tę cechę lokalności i wiąże się z życiem kościoła lokalnego – mówił metropolita warmiński.
Przypomniał, że siostry męczenniczki związane są z braniewskim klasztorem katarzynek, tu się formowały i stąd udały się na placówki, gdzie pracowały i poniosły śmierć męczeńską.
Następnie s. Angela Krupińska CSC przybliżyła etapy procesu beatyfikacyjnego. – Są to męczennice komunizmu, czyli męczennice Armii Czerwonej., które zginęły tutaj na tych terenach, między innymi w Ornecie, Olsztynie, Lidzbarku Warmiński, Kętrzynie, ale też w Gdańsku, Pile; były też zesłane w głąb Rosji – mówiła katarzynka.
Przypominała, że przygotowania do wydarzenia rozpoczęły się w roku 1997.
Impulsem było słowa papieża Jana Pawła II, który mówił o męczennikach XX wieku, że jest ich wielu, a Kościół nie może zapomnieć o nich. Po zebraniu licznych materiałów i świadectw, w 2004 r. rozpoczął się proces diecezjalny. Po dwóch latach cała dokumentacja została przekazana do Stolicy Apostolskiej. Drugi stopień procesu beatyfikacyjnego zakończył się w 2024 r., a Msza św. beatyfikacyjna została wyznaczona na dzień 31 maja 2025 r.
– Wszyscy z radością przygotowujemy się i czekamy na ten wielki dzień. Wielkość tych sióstr polega na tym, że one widząc, co się dzieje, słysząc od ludzi o bestialstwie Armii Czerwonej, nie uciekły i pozostały z tymi, którymi się opiekowały, czyli ludźmi w szpitalach, dziećmi w domach dziecka, osobami starszymi lub też ludźmi przy parafiach, którzy nie byli w stanie uciekać – podkreślała s. Angela i cytowała słowa męczenniczek: „Nasze chrześcijaństwo musi mieć bijące serce”.
Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki omawiał przygotowania miasta do uroczystości. – W kontekście religijnym i w kontekście duchowym wydarzenie to ma ważne znaczenie dla mieszkańców Warmii i dla mieszkańców Braniewa. Jesteśmy już dzisiaj gotowi na przyjęcie pielgrzymów – przekonywał. – Staramy się również wypromować tę beatyfikację i dotrzeć do jakich najszerszych liczby gości – mówił.
Ks. Michał Tunkiewicz, koordynator sekretariatu beatyfikacji, przedstawił podstawowe informacje dotyczące wydarzenia. Poprzez formularz internetowy zgłosiło się obecnie ponad 4,5 tysiąca osób. – Ale spodziewamy się zdecydowanie większej liczby wiernych, gdyż nie wszyscy zgłaszają się poprzez ten formularz. Jesteśmy w stanie przyjąć 7 tys. gości. Przygotowaliśmy 6 tys. miejsc siedzących, 4 tys. przed bazyliką i prawie 2 tys. w braniewskim amfiteatrze – podkreślał koordynator.
Nie ma wstępów, więc miejsca w sektorach będą zajmowane według kolejności przybicia. Organizatorzy proszą, by przybyć do godz. 9.45.
Podczas konferencji Robert Piotrowski, dyrektor regionu sieci północ Poczty Polskiej zaprezentował znaczek pocztowy okolicznościowy. – Są to bloczki dziewięciu znaczków, które przedstawiają logo beatyfikacji oraz herb miasta Braniewo – przybliżał dyrektor.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
Wigilia uroczystości / piątek – 30 maja
Kościół św. Antoniego w Braniewie – Wieczór przygotowujący do wydarzenia:
17.00 – Nabożeństwo Majowe;
17.30 – Msza Święta z kazaniem;
18.15 – Czuwanie modlitewne z Maryją i Sługami Bożymi Siostrami Męczenniczkami;
19.30 – Apel Maryjny;
Dzień beatyfikacji / sobota – 31 maja
Plac przy bazylice św. Katarzyny w Braniewie:
10.00 – Program religijno-artystyczny wprowadzający w uroczystość;
11.00 – Msza św. beatyfikacyjna pod przewodnictwem prefekta watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynała Marcello Semeraro;
17.00 – Dziękczynienie za dar beatyfikacji;
18.30 – Koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Dla autokarów i samochodów osobowych przygotowano liczne parkingi. Jeśli ktoś nie ma jak dojechać, w sobotę 31 z Olsztyna do Braniewa pojedzie dodatkowy pociąg. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, organizator publicznego transportu kolejowego w regionie, w porozumieniu z Operatorem Polregio S.A., zdecydował o uruchomieniu jednorazowo dodatkowego połączenia w relacji Olsztyn Gł. – Braniewo. Będą mogli z niego skorzystać m.in. pielgrzymi zainteresowani dotarciem na uroczystości do Braniewa. Pociąg wyjedzie z Olsztyna wcześniej niż pozostałe ujęte w regularnym rozkładzie jazdy.
Olsztyn Główny (6:34) – Braniewo (8:28) – pociąg zatrzymuje się w Dobrym Mieście, Ornecie i Pieniężnie. Dodatkowo ma postój techniczny w Gutkowie – 18 minut
Braniewo (15:35) – Olsztyn (17:24) – pociąg zatrzymuje się w Pieniężnie, Ornecie, Dobrym Mieście, Olsztynie Zach. Postój techniczny w Gutkowie 8 minut.
Cena biletu w jedną stronę bez zniżek wynosi 29,70 zł. Obowiązują ulgi ustawowe. Bilety można nabyć w kasach biletowych oraz u obsługi pociągu.