Ceny zniczy szokują i ciągle rosną

0
378

Analiza ofert blisko 19 tys. polskich sklepów nie pozostawia złudzeń. Jest koszmarnie drogo, a bliżej Święta Zmarłych będzie jeszcze gorzej. Znicze podrożały w stosunku do ubiegłego roku średnio o 19,1 proc. Najdrożej jest w supermarketach, w których znicze są o 38,2 proc. droższe niż rok temu.

Z analizy przeprowadzonej przez UCE Research i Hiper-Com Poland wynika, że w porównaniu do września i października 2021 r. znicze podrożały w tym roku we wszystkich kategoriach sklepów za wyjątkiem cash and carry (typ wielkopowierzchniowego sklepu-samoobsługowej hurtowni — dop. red.).

W supermarketach jest to wzrost o 38,2 proc. Dalej w zestawieniu są hipermarkety – 33 proc., dyskonty – 23 proc., a także sieci convenience – 19,8 proc. Jedynie w sklepach typu cash and carry został odnotowany spadek ceny o 4,8 proc.

Jak podkreśliła współautorka badania z Hiper-Com Poland, Katarzyna Grochowska, znicze zawsze “były znacznie droższe” w sklepach sieci convenience niż w placówkach wielkopowierzchniowych.

— Mniej podrożały w tym segmencie, bo poziom cen, od którego porównywaliśmy tegoroczne oferty, był wyższy. Z kolei dyskonty z definicji oferują produkty najtaniej, choć w praktyce nie zawsze tak jest. To jest oczywiste, że wzrost w tym formacie jest niższy niż w supermarketach czy hipermarketach — wytłumaczyła.

Będzie jeszcze drożej. W górę nawet świeczki

Analitycy UCE Research zastrzegli, że tuż przed samymi Wszystkimi Świętymi towar w sklepach pójdzie w górę o dodatkowe kilka procent. “To samo będzie na bazarach i w okolicach cmentarzy. Średnio konsumenci w tym czasie będą mogli odczuć podwyżki w granicach 25 proc. rok do roku” — przewidują.

Przyczyną wzrostu cen zniczy jest wzrost cen surowców. — Z powodu rosnących cen energii szkło poszło w górę niemal dwukrotnie, przed czym wcześniej ostrzegali hutnicy. Do tego ponad połowa stosowanej w Polsce parafiny jest sprowadzana z zagranicznych rynków, na których niemal dwukrotnie podrożała — zaznaczył współautor raportu, dr Krzysztof Łuczak.

— Widać też, że rosną ceny zwykłych świec. Klienci wykupują je na wypadek przerw w dostawach prądu. Nie pomaga nawet to, że nasz kraj jest jednym z największych producentów tego typu produktów na świecie — dodał.

Mniej promocji na znicze

W podsumowaniu badania zastrzeżono, że w tym roku mniej będzie również promocji na znicze. “Z raportu wynika, że ogólnie ubyło ich rok do roku w sieciach handlowych na poziomie 12,1 proc.” — podano, dodając, że inflacja wyhamowała tego typu działania.

Spadek liczby promocji kształtuje się odmiennie w różnych rodzajach sklepów. Tego rodzaju akcje najbardziej ograniczyły hipermarkety, w których zanotowano w tym roku o 19,5 proc. mniej przecen niż przed rokiem. “Kolejne w zestawieniu są supermarkety – 16,7 proc., sieci cash and carry – 9,4 proc., a także convenience – 2,2 proc.” — wymieniono. Dodano, że w zakresie liczby promocji jedynie dyskonty wykazały wzrost i to “aż o 23,6 proc.”.

Dane pochodzą z raportu UCE Research i Hiper-Com Poland. Analiza pokazuje średnią wartość cenową zniczy notowaną rok do roku. W badaniu porównano okresy od 1 września 2021 r. do 14 października 2021 r. oraz od 1 września 2022 r. do 14 października 2022 r. Łącznie zestawiono ze sobą oferty pochodzące z blisko 19 tys. sklepów należących do 43 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash and carry.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY