Brakuje do minimum. Są duże problemy ze skompletowaniem składów obwodowych komisji wyborczych w miastach

0
999

Są duże problemy ze skompletowaniem składów obwodowych komisji wyborczych w miastach – alarmuje Unia Metropolii Polskich. Szefowa KBW Magdalena Pietrzak poprosiła samorządy o pomoc w ich uzupełnieniu. Zapowiedziała też generalny test obciążeniowy systemu WOW.

Tomasz Fiołek, zastępca dyrektora biura Unii Metropolii Polskich poinformował w środę na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że w składach obwodowych komisji wyborczych (OKW) w największych miastach są bardzo duże braki. „Na dziś nie wygląda to zbyt optymistycznie i nie ma miasta, w którym ustawowy maksymalny skład obwodowej komisji wyborczej jest zapewniony. A z minimalnymi są duże problemy” – podkreślił.

Jako przykład podał Szczecin, gdzie do zapewnienia minimalnego składu wszystkich komisji obwodowych brakuje wciąż 669 członków. We Wrocławiu potrzeba jeszcze 530 osób.  „Zdarzają się obwody, gdzie są tylko dwie lub trzy kandydatury” – mówił Fiołek.

Magdalena Pietrzak, przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego przypomniała natomiast, że termin zgłaszania kandydatów na członków OKW  upłynął 21 września i trwa jeszcze weryfikacja oraz wprowadzanie nazwisk do systemu informatycznego. Zwróciła się jednak do samorządowców z prośbą o pomoc w skompletowaniu składów komisji jeśli zajdzie taka potrzeba.

„Wiem, że duża część urzędów pomaga w tym zakresie. Wiem też, że są takie miejsca gdzie tych kandydatów jest za dużo i tam będą przeprowadzone losowania członków, ale należy założyć, że może się powtórzyć sytuacja jak z terytorialnymi komisjami wyborczymi, że będzie tych kandydatów za mało” – mówiła Pietrzak. Dodała jednak, że w tym przypadku ustawodawca przewidział możliwość wyłonienia składu 5-osobowego.

Generalny test obciążeniowy systemu WOW

Szefowa KBW poinformowała też, że obecnie szereg testów bezpieczeństwa przechodzi system informatyczny mający wspomagać przeprowadzenie głosowania. Zapowiedziała przy tym, że 3 października zostanie przeprowadzony “test obciążeniowy”.

W związku z tym zaapelowała do samorządów, aby wzięli w nim udział wszyscy przyszli uczestnicy procesu wyborczego i korzystali ze sprzętu, na którym będą pracować w trakcie wyborów. „Będziemy mieć wtedy większą pewność, a nasi informatycy będą mogli przeanalizować funkcjonowanie tego systemu w podobnych warunkach, w jakich będzie działał w dniu wyborów” – mówiła Pietrzak.

Wszystkie dokumenty wyborcze  już gotowe

Szefowa KBW poinformowała też, że Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła już wszystkie przepisy, które mają regulować przygotowanie i organizację wyborów samorządowych.

Ostatnimi, do których ustalenia zobowiązuje PKW Kodeks wyborczy były uchwały dotyczące zasad sprawdzenia prawidłowości przeprowadzania głosowania i ustalenia jego wyników oraz wskazania co do druku, przechowywania oraz trybu przekazywania komisjom wyborczym kart do głosowania.

“Zostały również ustalone wytyczne (…) dotyczące sposobu postępowania na skutek zmian na liście kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta lub gdy w ponownym głosowaniu w tych wyborach będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat, a także jeśli wystąpią przesłanki do skreślenia jednego kandydata” – dodała Pietrzak.

BRAK KOMENTARZY