Biskupi z archidiecezji warmińskiej z wizytą w Rzymie

0
200
Audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii złożą się na wizytę „Ad Limina Apostolorum” każdej z grup polskich biskupów w Rzymie.
Wizyta pierwszej z czterech grup rozpoczęła się 4 października i potrwa do końca tygodnia. Wśród biskupów obecnych w tym tygodniu w Rzymie są abp Józef Górzyński, metropolita warmiński i bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

– Bardzo proszę wszystkich wiernych o modlitewne uczestniczenie w tej wizycie. Wizyta ta jest doświadczeniem bliskości z Kościołem powszechnym, poprzez spotkanie z pasterzem Kościoła powszechnego, ale także z tym Kościołem, który stanowi naszą tradycję, ciągle żywą i uczestniczącą w tym co stanowi dzisiejsze życie Kościoła – mówi abp Józef Górzyński.

Obecni w tym tygodniu w Rzymie są także biskupi z archidiecezji białostockiej, lubelskiej, przemyskiej, jak również z diecezji elbląskiej, ełckiej, drohiczyńskiej, łomżyńskiej, sandomierskiej, siedleckiej, rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

W dniu dzisiejszym księża biskupi sprawowali mszę św. w bazylice św. Piotra. W trakcie pobytu w Wiecznym Mieście, księża biskupi będą jeszcze sprawowali liturgię w trzech wielkich bazylikach Rzymu: bazylice św. Jana na Lateranie, bazylice Matki Bożej większej, bazylice św. Pawła, a także przy grobie św. Jana Pawła II. Na wizytę „Ad Limina Apostolorum” składa się także odwiedzenie dziewięciu głównych Kongregacji oraz rad i komisji Kurii Rzymskiej, a punktem kulminacyjny całej wizyty będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem, które zaplanowano na piątek.

Wizyta „Ad Limina Apostolorum” każdej konferencji episkopatu jest wyrazem jedności Kościoła partykularnego z Ojcem Świętym. Składana jest zwykle co 5 lat, jednak z powodu pandemii oraz kalendarza papieża Franciszka termin wizyty Episkopatu Polski został przełożony. Poprzednia wizyta „Ad Limina” polskich biskupów w Rzymie odbyła się w 2014 r.

ŹRÓDŁO: Archidiecezja Warmińska 

BRAK KOMENTARZY