Bezpłatne badania profilaktyczne

0
342

Już w najbliższą sobotę (18 marca) w olsztyńskiej poliklinice będzie można wykonać badania w zakresie profilaktyki raka: piersi, płuc oraz szyjki macicy. Wszystkie badania sfinansuje Narodowy Funduszu Zdrowia.

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pomaga nie tylko sprawdzić stan zdrowia, ale przede wszystkim na wczesnym etapie wykryć niepokojące objawy, które mogą w efekcie doprowadzić do poważniejszych schorzeń. Każdy z nas powinien zapoznać się z kalendarzem badań profilaktycznych i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Mammografia – badanie piersi Mammografia to badanie rentgenowskie piersi, które służy do wczesnego wykrywania raka.

Zaleca się je kobietom w przedziale wiekowym 50-69 lat. Można je wykonywać raz na dwa lata lub w zależności od indywidualnych ustaleń z lekarzem. Mammografia jest bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut, a jej wynik jest dostępny już po kilku dniach. Regularne wykonywanie mammografii znacznie zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka piersi, co przekłada się na skuteczniejsze leczenie i lepsze rokowania. Cytologia – badanie szyjki macicy Cytologia to badanie polegające na pobraniu wymazu z szyjki macicy i jest to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet.

Powinny je wykonywać panie w wieku 25-59 lat, najlepiej co 3 lata. Cytologia pozwala na wczesne wykrycie zmian w komórkach szyjki macicy, które mogą być oznaką raka lub innych chorób. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut, a jego wynik jest dostępny po kilku dniach. Dzięki regularnej cytologii możliwe jest skuteczne leczenie i zapobieganie rozwojowi chorób. Tomografia komputerowa płuc – badanie płuc dla palaczy Tomografia klatki piersiowej, a szczególnie płuc, to jedno z najnowocześniejszych badań obrazowych. Służy do oceny miąższu tego organu. Umożliwia wykrycie zmian nowotworowych w początkowym stadium choroby. Badanie zaleca się obecnym lub byłym palaczom w wieku 50-74 lata.

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i nie jest w żaden sposób bolesne. Na badania profilaktyczne zapraszamy w najbliższą sobotę w godzinach od 9:00 do 14:00 do szpitala MSWiA przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie. Na miejscu będzie można skorzystać z porad brafitterki i dietetyczki. Na stoisku przygotowanym przez pracowników Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, założyć Internetowe Konto Pacjenta oraz dowiedzieć się o realizowanych przez Fundusz programach profilaktycznych.

BRAK KOMENTARZY