Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, głównym tematem XLVI Sesji Rady Miasta Olsztyna

0
2116
Z lewej: Piotr Zabuski Komendant Miejski w Olsztynie

Podczas XLVI Sesji Rady Miasta Olsztyna głównym tematem były sprawy związane z bezpieczeństwem w mieście. Najwięcej czasu poświęcono dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dużym problemem w Olsztynie jest to, że kierowcy przekraczają dopuszczalną prędkość. Jeżeli spojrzymy na losowo wybrane dni, to statystyki są wręcz tragiczne. W dniach od 12 do 18 lutego tego roku na ulicy od Warszawskiej do Dybowskiego 17620 kierowców przekroczyło dopuszczaną prędkość. Liczby te są wręcz zatrważające i pokazują nieodpowiedzialność kierowców.

Podczas sesji obecny był Komendant Miejski Policji w Olsztynie Piotr Zabuski, który odpowiadał na pytania radnych. Komendant poinformował, że w 2017 roku odnotowano w Olsztynie spadek wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W 2016 roku było osiem takich wypadków, a w 2017 roku już tylko cztery. Jeżeli chodzi o ilość zdarzeń drogowych, to ona wzrosła o 261 przypadków, a kolizji drogowych, było o 300 więcej w roku 2017 niż rok wcześniej.

Śledzę i analizuje od ostatnich dwunastu lat statystykę przyrostu samochodów. W 2015 roku w Olsztynie na tysiąc mieszkańców przypadało 244 samochody, a już rok później było blisko 500 takich samochodów. I nie ma co ukrywać, że ilość zdarzeń drogowych wzrasta wraz z większą liczbą użytkowników dróg – powiedział Piotr Zabuski.

Dane te uzupełnił jeszcze Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który przekazał, że obecnie Olsztyn jest na pierwszym miejscu w Polsce, jeżeli chodzi o liczbę samochodów przypadającą na 1000 mieszkańców. Obecnie na tą liczbę mieszkańców, w Olsztynie przypadają 1094 samochody.

Policja zauważa także nowe zjawisko, które doprowadza do sporej liczby wypadków na przejściach dla pieszych- Oczywiście sprawcą wypadku jest kierowca, ale często to sam pieszy wbiega na przejście dla pieszych, oglądając coś w komórce, czy mając słuchawki na uszach i tym samym sprawia zagrożenie na drodze. To jest nowe zjawisko, z którym policja musi się uporać w sensie profilaktyki i wpajać ludziom, żeby byli ostrożniejsi.

Jeżeli chodzi o kierowców, to olsztyńska policja zmieniła taktykę. Teraz jest dużo mniej pouczeń, a w zamian zwiększyła się liczba mandatów. Jeżeli porównamy rok 2016 i 2017, to liczba mandatów zwiększyła się o ponad 6 tysięcy. Bardziej rygorystyczne traktowanie kierowców, którzy łamią przepisy ma sprawić, że na drogach będzie bezpiecznej.

Policja również wzięła pod lupę miejsca, w których jest najbardziej niebezpiecznie- My analizujemy, które miejsca w Olsztynie są niebezpieczne, i w których dochodzi do największej ilości zdarzeń drogowych i te miejsca monitorujemy. Nawiązaliśmy współpracę z Dyrektorem ZDZiT w zakresie podjęcia działań mających na celu lepsze oznakowanie tych miejsc – dodaje Komendant Miejski Policji w Olsztynie.

Podczas sesji poruszono również temat inwestycji miejskich. Radny Jarosław Babalski, był zainteresowany tym, kiedy zostanie otwarta ulica Partyzantów po przebudowie. Prezydent Piotr Grzymowicz poinformował, że były problemy z wykonawcą tej inwestycji, czyli firmą Bazola. Firma hiszpańska chciała odstąpić od umowy ze względu na to, że nie mogła znaleźć podwykonawców za ceny, które przedstawili w ofercie. Problemy te zostały już rozwiązane. Dzisiaj na budowie pracuje około 50 osób i Prezydent codziennie otrzymuje raport z postępu prac. Ulica Partyzantów ma zostać otwarta w sierpniu bądź wrześniu tego roku.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY