Będą zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Olsztynie

0
178

W Strefie Płatnego Parkowania w Olsztynie nastąpi sporo zmian. Zmienią się ceny, a sama Strefa zostanie powiększona.

Wzorem innych miast, które postanowiły wprowadzić podwyżki w opłatach za parkowanie, podąży także Olsztyn. Podjęte działania zmierzają do uporządkowania ruchu na ulicach SPP. Wzrost opłat ma zniechęcać do wjeżdżania prywatnymi samochodami do Śródmieścia i centrum Olsztyna i skłaniać użytkowników pojazdów do krótszego pozostawiania aut w obszarze SPP.

Gmina Olsztyn przed podjęciem decyzji o podwyżce opłat w SPP, dokonała analizy dotyczącej rotacji samochodów na miejscach parkingowych – średnie obłożenie w ciągu dnia w SPP wynosi 77 proc., podczas gdy w samym centrum dochodzi do 94 proc. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że w centrach dużych polskich miast, w okresie letnim blisko 50 proc. zanieczyszczeń powietrza pochodzi z emisji spalin samochodowych. Dlatego ograniczenie ruchu przynosi zmniejszenie jego zanieczyszczenia, a tym samym podnosi komfort życia mieszkańców –  tak w swoim komunikacie pisze ZDZiT w Olsztynie.

Zmiany w olsztyńskiej SPP będą wprowadzone dwuetapowo. Od lutego 2020 roku, w związku z podniesieniem opłat – przykładowo za pierwszą godzinę postoju zapłacimy 3 zł (dotychczas 2,5 zł), a w przypadku abonamentu miesięcznego za korzystanie SPP 150 zł (dotąd 100 zł). Szczegóły dotyczące zmian w opłatach poniżej.

Poza wysokością opłat zmiany nastąpią w samym obszarze SPP. Najistotniejsza to zastąpienie dotychczasowej podstrefy żółtej (Z) podstrefą czerwoną (C). W skrócie: od lutego 2020 roku będą obowiązywały zamiast dotychczasowych trzech podstref: C (czerwona), Z (żółta) oraz T (zielona) – dwie: C (czerwona) oraz T (zielona).

Zmiana dotyczy także opłaty za postój w strefie bez ważnego biletu. Dotychczas opłata ta wynosiła 30 zł jeśli kierowca uiścił ją w ciągu siedmiu dni od zdarzenia i 50 zł powyżej siedmiu dni. Od 1 lutego 2020 roku będzie to odpowiednio 50 i 100 zł. Ponadto zmieni się czas obowiązywania SPP – obecnie obowiązuje od poniedziałku do czwartku w godz. 8-16, a w piątki 8-15. Od 1 lutego 2020 roku czas zostanie ujednolicony – poniedziałek-piątek 8-17.

Drugi etap zmian zostanie wprowadzony od lipca 2020 roku i polegać będzie na podniesieniu opłat za parkowanie – za pierwszą godzinę postoju 3,9 zł, a w przypadku abonamentu miesięcznego w SPP 250 zł.  Planowane doposażenie parkomatów o pewne elementy pozwoli na opłacenie postoju kartą płatniczą czy dokonywanie opłaty dodatkowej w parkomacie.

Obszar SPP zostanie również rozszerzony o dodatkowe ulice: Kromera, Żarskiej, Konopnickiej, Jagiełły oraz parking przy hali Urania.

BRAK KOMENTARZY