Barczewski szpital z nowym sprzętem

0
451

Utworzone w kwietniu tego roku Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie wzbogaciło się o 18 nowoczesnych respiratorów. Sprzęt o wartości 770 tys. zł przekazał wojewoda warmińsko-mazurski.

Przejęty przez Powiat Olsztyński barczewski szpital opieki paliatywnej, prowadzony wcześniej przez Zakon Kawalerów Maltańskich, został włączony w struktury Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście.

Od tego momentu rozpoczęliśmy proces unowocześnienia i rozszerzenia usług Centrum dla mieszkańców Barczewa i okolic. Wspiera nas w tym wojewoda Radosław Król, widząc potrzeby inwestycji w zdrowie w regionie. Pierwszym etapem pomocy, jaką otrzymaliśmy, było przekazanie szpitalowi 18 respiratorów z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dodatkowo szpital otrzymał ręczniki, koce, poduszki, prześcieradła i piżamy, co też poprawi komfort pacjentów mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Respiratory wykorzystywane do tej pory, trafią na Ukrainę.

– To sprzęt już wysłużony, ale nadal sprawny i mogący służyć ludziom. Gdy wymienimy aparaturę w Barczewie, działające tu wcześniej respiratory pojadą do Rejonu Riwieńskiego, by pomagać też tam, gdzie jest trudna sytuacjadodaje starosta.

Oficjalne przekazanie sprzętu do szpitala w Barczewie odbyło się 22 maja. Wzięli w nim udział Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski, Andrzej Abako, starosta olsztyński, burmistrz Barczewa Grzegorz Matłoka wraz z zastępcą Iwoną Norbert-Ćwiek, powiatowi radni Mirosława Jasińska i Andrzej Moszczyński oraz Agnieszka Jarzębińska, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Jerzego Pióra w Dobrym Mieście i pracownicy barczewskiego Centrum.

Wśród zadań powiatu służba zdrowia jest najważniejsza. Istotne jest, żeby nie konkurować z innymi placówkami w regionie, tylko szukać sposobów na uzupełnianie się i zapewnienie opieki jak najbliżej chorych. Prowadzenie takiej placówki jak ta tutaj jest bardzo dobrym kierunkiem stwierdził wojewoda Król.

Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie jest placówką, która może przyjąć 77 osób. Obecnie zajętość łóżek utrzymuje się na poziomie 90%. W planach jest rozszerzenie zakresu usług dla mieszkańców Barczewa i okolic.

Myślimy o diagnostyce rentgenowskiej oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej. Mamy miejsce, pracowników. Musimy jednak zainwestować w infrastrukturę, m.in. zbudować podjazd dla wózków. To wszystko oczywiście wymaga nakładu środków, będziemy więc szukać wsparcia i możliwości pozyskania finansów zewnętrznych, a przede wszystkim potrzebujemy kontraktu z NFZ, by pacjenci mogli korzystać z usług bezpłatnie wyjaśnia starosta Abako.

BRAK KOMENTARZY