Atak na szkołę. Burmistrz odwołał dyrektor szkoły po upozorowanym ataku na placówkę

0
287
Pozoracja ataku terrorystycznego skończyła się odwołaniem dyrektorki szkoły

Dyrektor szkoły w Barczewie straciła stanowisko po tym jak, bez uprzedzenia o planowanej symulacji, zorganizowała upozorowany atak terrorystyczny na placówkę.

Zespół trenujący sztuki walki Krav Maga przerywa zajęcia lekcyjne i pozorując napastników – ubrania moro, kominiarki, atarapy pistoletów, petardy hukowe –  przeprowadza symulację ataku terrorystycznego – tak wyglądały 14 listopada zajęcia w Zespole Szkół w Barczewie pod Olsztynem.

Przed próbnym atakiem “zabrakło pogadanek, filmów, odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz informacji, że będzie przeprowadzana symulacja ataku terrorystycznego” – czytamy w zarządzeniu burmistrza o odwołaniu dyrektor.

Jak realacjonowali rodzice, wielu uczniów było tą sytuację przerażonych i “doznało silnych przeżyć emocjonalnych“. Po przeprowadzonym ataku nie udzielono dzieciom żadnego wsparcia pscyhologicznego ani pedagogicznego.

W uzasadnieniu decyzji o natychmiastowym odwołaniu dyrektor Alicji Sawickiej burmistrz Barczewa Andrzej Maciejewski wskazuje, że do Zespołu Szkół w Barczewie uczęszczają dzieci przedszkolne, uczniowie szkoły podstawowej i licealiści. W placówce są też dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Pani Dyrektor nie uwzględniłą ich potrzeb, nie określiła ich stanu psychofizycznego i nie była w stanie ocenić jak zareagują dzieci ze spektrum autyzmu i zeposłem Aspergera – czytamy w uzasadnieniu decyzji burmistrza.

Dyrektor Zespołu Szkół w Barczewie naraziła dzieci i uczniów uczących się w tej szkole na niepotrzebny stres, spowodowała zagrożenie zdrowia i życia uczniów oraz zabrała dzieciom poczucie bezpieczeństwa – oświadczył burmistrz.

Dyrektor tłumaczyła się z podjętych działań podczas spotkania Komisji Oświaty, Zdrowia i Spraw Społecznych jakie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Barczewie 20 listopada.

Z wypowiedzi Pani dyrektor wynikało, że nie zauważyła iż dzieci po próbie przeprowadzonego ataku są przerażone (…). Pani Dyrektor nie wykonała żadnych czynności by zapewnić im stosowną pomoc oraz wyjaśnić co tak naprawdę się wydarzyło i jaki jest cel prowadzonych działań – głosi uzasadnienie decyzji burmistrza.

Dyrektor odwołano 29 listopada bez wypowiedzenia.

PAP/js/

BRAK KOMENTARZY