Archidiecezja Warmińska ma nowych diakonów

0
201

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie święcenia diakonatu przyjęło dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego “Hosianum” w Olsztynie: Jan Hasiuk i Jakub Pabian, a także jeden z alumnów seminarium Kanoników Regularnych Laterańskich z Gietrzwałdu: Paweł Wiśniewski.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. – Modlimy się dzisiaj o to, by nowi diakoni sprostali wyzwaniom jakie stawia się im na etapie duchowego formowania. Mamy świadomość, że nasze umiejętności, nasza wiedza, że wszystko co jako ludzie możemy z siebie dać, bez bożej łaski to są działania puste – mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Święcenia diakonatu przyjmowane są na piątym, przedostatnim roku. Diakon od chwili święceń może udzielać komunii świętej, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, a także głosić kazania. Jednak aby dojść do tego etapu, należy dobrze rozeznać w sercu swoje powołanie, które odkrywa się w różnych momentach życia. – W liceum jeszcze nie wiedziałem co w życiu robić. Dałem sobie czas na przemyślenie po maturze. Po wakacjach podjąłem decyzję o seminarium. Gdzieś tam wcześniej takie myśli były. Rodzina już domyślała się, że zostanę księdzem – mówi Jan Hasiuk, diakon Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

W uroczystej Mszy świętej uczestniczyły także rodziny i najbliżsi nowych diakonów. – Jestem bardzo zadowolona, cieszę się, że taką drogę sobie wybrał. Syn bardzo późno podjął decyzję i trzymał nas w niepewności ale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że pójdzie do seminarium bo już po I Komunii św. dużo czasu spędzał w kościele. Jego wybór nie był dla nas zaskoczeniem – mówi Grażyna Pabian, mama diakona Jakuba Pabiana.

– Jestem otwarty na działanie Ducha św. Zamierzam dalej formować się duchowo w seminarium, stawać się podobnym do Chrystusa. I mam nadzieję, że będę już mógł tak aktywnie posługiwać – mówi Jakub Pabian, diakon Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

Przed diakonami ostatni rok nauki w seminarium, ale przede wszystkim rok praktyki w parafiach. Diakoni będą teraz uczestniczyć w życiu wiernych, do których zostaną posłani. – Diakoni w parafiach będą bezpośrednio przygotowywali się do święceń kapłańskich. Ich rola zmienia się także w samym seminarium. Mając święcenia przewodniczą już nabożeństwom wieczornym, w adoracji Najświętszego Sakramentu i w ten sposób mogą powoli odnajdywać się w roli liderów wspólnoty – mówi ks. dr Hubert Tryk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

Od 79 lat w Gietrzwałdzie posługują Kanonicy Regularni Laterańscy. Bracia zawsze mieli święcenia w Krakowie. W tym roku to się zmieniło. Pierwszym kanonikiem laterańskim, który przyjął świecenia diakonatu na Warmii jest Paweł Wiśniewski. – Wstąpiłem do zakonu parę lat temu. Zainspirował mnie przykład św. Augustyna ale także moja rodzinna parafia założona przez kanoników regularnych. Od trzech lat jestem związany z Gietrzwałdem i prosiłem moich przełożonych bym mógł przyjąć świecenia w Olsztynie – mówi Paweł Wiśniewski, diakon zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich w Gietrzwałdzie.

Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum”w Olsztynie kształci się ośmiu kleryków.

BRAK KOMENTARZY