Archeolodzy odkryli cenne wykopaliska

0
384

Z końcem sierpnia zakończą się badania archeologiczne w Czerwonym Dworze pod Giżyckiem. Archeolodzy odsłonili m.in. centralny pochówek badanego kurhanu.
Wykopaliska prowadzone są na cmentarzysku kurhanowym. Kieruje nimi dr hab. Paweł Szymański, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

W badaniach biorą udział studenci archeologii oraz wolontariusze. Prace śledzi Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, który wizytował ich miejsce. – Archeolodzy przystępowali do odsłaniania centralnego pochówku badanego kurhanu oraz do eksploracji jednej z popielnic wkopanych w nasyp tego niewielkiego, rodzinnego, jak się wydaje, grobowca – informują przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Ochrony Zabytków, którzy odwiedzili miejsce prowadzonych prac.
Przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Ochrony Zabytków odwiedzili także prace prowadzone w Paprotkach, w gminie Miłki. – W odróżnieniu do cmentarzyska w Czerwonym Dworze, gdzie występują przed wszystkim kurhany, jest to cmentarzysko płaskie. Oba obiekty użytkowane były w podobnym czasie. Stanowisko w Paprotkach znane jest m.in. z tzw. pochówków końskich, w poprzednich sezonach natrafiono również na relikty okopów z I wojny światowej – czytamy w relacji olszytyńskiego urzędu ochrony zabytków.

BRAK KOMENTARZY