Szczegóły programu oraz nowe projekty, takie jak „Teatr Tańca w Jaraczu” czy „Teatralna Rada Młodych”, zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
Samorząd województwa jest organem prowadzącym dwunastu instytucji kultury, w tym Teatru Jaracza w Olsztynie.
– W tym roku w ramach dotacji celowych i podmiotowych przekazaliśmy z budżetu województwa naszym instytucjom kultury już ponad 91 mln zł – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – To także finansowe wsparcie spektakli organizowanych przez nasze teatry, zarówno olsztyński, jak i elbląski. Wydatki te traktujemy jako inwestycję, bo dzięki obcowaniu z kulturą rozwijamy wrażliwość, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, budujemy wspólnotę. Teatr im. Stefana Jaracza, który w przyszłym roku będzie obchodzić dwa ważne jubileusze – stulecie istnienia oraz 80-lecie działalności sceny polskiej w Olsztynie, stał się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu, budując wśród widzów poczucie więzi z regionem, kulturą uniwersalną, polską i regionalną. W nowym sezonie czekają nas kolejne działania, których celem jest jeszcze silniejsze związanie widzów z teatrem.
A sezon zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Zainaugurują go 29. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Od 10 do 19 września zostanie wystawionych 8 różnych spektali, które będą swoistym przeglądem tego, co interesującego działo się w ostanich sezonach teatralnych w Polsce. Otworzą je „ Zapiski z wygnania“ z rolą Krystynty Jandy, za kórą zdobyła liczne nagrody. Natmias zamknie „Zemsta“ we współczesnej inscenizacji Miachała Zadry. W roli Papkina widzowie zobaczą Macieja Stuhra. W Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych weźmie udział około 200 gości, a obejrzy je ponad 2 tysiące widzów.
Na rozpoczynający się sezon Teatr Jaracza przygotował aż dziesięć premier.
Pierwsza odbędzie się 27 września. Na Dużej Scenie zostanie wystawiony spektakl „Mitologia. Nie-boginie” w reżyserii Justyny Łagowskiej, według tesktu i dramaturgii Darii
Sobik. Spektakl, inspirowany mitologią, jest kierowany do młodzieży powyżej 14 roku życia. Opowieść o dziejach bogiń i bóstw stanowi okazję do pogłębienia wiedzy o symbolice i filozofii pradawnych mitów, które kształtują kulturę do dziś. Kolejna premiera odbędzie się 18 październkia. To spektakl „Susan Sontag”, inspirowany twórczością i życiem nowojorskiej pisarki.
Już niebawem w Teatrze Jaracza ruszy także Teatralna Rada Młodych, której celem jest włączenie młodych ludzi w działalność artystyczną i edukacyjną teatru. Rada, składająca się z osób w wieku od 14 do 24 lat, będzie pełnić funkcję doradczą, wspierając działania teatru oraz reprezentując interesy tej grupy w kontekście jego działalności.
– Członkowie rady będą mieli możliwość opiniowania bieżących działań artystycznych teatru, doradzania w kwestiach związanych z edukacją oraz współpracą z publicznością, a także proponowania i realizowania własnych projektów – mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, inicjator powołania rady. – Rada będzie także aktywnie uczestniczyć w organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, a współpraca z lokalnymi środowiskami, w tym ze szkołami i organizacjami młodzieżowymi, będzie stanowić istotny element jej działalności.
Również od września Teatr Jarcza startuje z nowym projektem. Wraz z Olsztyńskim Teatrem Tańca zostały przygotowane przedsięwzięcia artystyczne, przybliżające sztukę tańca w różnych formach – od prezentacji spektakli na scenach teatru po programy edukacyjne, nowe produkcje i działania społeczne angażujące środowisko lokalne. Na widzów czekają m.in. comiesięczne prezentacje spektakli teatru tańca, zarówno z repertuaru Olsztyńskiego Teatru Tańca, jak i teatrów gościnnych.
11 września na Scenie Margines zostanie wystawiony spektakl „Poruszony las“ Olsztyńskiego Teatru Tańca, w reżyserii Anny Rubiroli. To propozycja podróży przez zmieniający się ekosystem, pełen różnorodnych istot, kształtów, kolorów i dźwięków. Spektakl wyprodukowany przez Fundację Tańca i Sztuki ARToffNIA adresowany jest do najmłodszych widzów, którzy razem z opiekunami, dzięki innowacyjnej tancznej instalacji, będą mogli sobodnie poruszać się w przestrzeni i uczestniczyć w wydarzeniu w sposób, który im najbardziej im odpowiada. Działalność Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA odbywa się przy stałym wsparciu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.