Sześć “Orłów” dla filmu “IO”

0
128

To największa liczba nagród Polskiej Akademii Filmowej, jaką uzyskał jeden film podczas jubileuszowej 25. Gali Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2023. 

„IO” Jerzego Skolimowskiego (wspierany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego) zdobył najwięcej Nominacji. Kandydował do tej prestiżowej i najważniejszej w Polsce nagrody w 11 kategoriach.

O randze i wielkim znaczeniu ORŁÓW mówił przebywający już za wielką wodą w oczekiwaniu na Oscarową Galę Jerzy Skolimowski. Za pośrednictwem transmisji internetowej twórca filmu zwrócił się do uczestników Gali w Teatrze Polskim w Warszawie. „Cieszę się bardzo z tych nagród, gdyż są one przyznawane przez zawodowców, członków Polskiej Akademii Filmowej, specjalistów branży filmowej. Ich wysoka ocena „IO” jest dla nas ważnym uhonorowaniem ogromu wysiłku całej ekipy pracującej nad tym niezwykłym projektem”.

Oto lista laureatów – twórców filmu „IO” :
Najlepszy montaż – AGNIESZKA GLIŃSKA
Najlepsze zdjęcia – MICHAŁ DYMEK
Najlepsza muzyka – PAWEŁ MYKIETYN
Najlepszy scenariusz – EWA PIASKOWSKA i JERZY SKOLIMOWSKI
Najlepsza reżyseria – JERZY SKOLIMOWSKI
Najlepszy film  – „IO”

W imieniu nieobecnych na Gali laureatów, twórców filmu „IO” statuetki odbierały Agnieszka Glińska i aktorka Sandra Drzymalska. ORŁY za Najlepszy Film przyznane reżyserowi Jerzy Skolimowskiemu i producentce Ewie Piaskowskiej odebrali koproducenci. „Jak Państwu wiadomo ważnym filarem finansowo wspierającymi polską produkcję filmową są Regionalne Fundusze Filmowe. Traktujemy to nie jako wydatek, a inwestycję! To dla nas wielki honor i zaszczyt, że Warmińsko-Mazurski Fundusz dofinansował produkcję filmowego arcydzieła w reżyserii mistrza Jerzego Skolimowskiego” – tymi słowy zwrócił się do laureatów i gości 25. Gali  ORŁÓW 2023 Bogumił Osiński szef WMFF.

BRAK KOMENTARZY