74-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego stracił prawie 170 000 zł

0
179

Mrągowscy policjanci regularnie spotykają się z seniorami i przestrzegają między innymi przed zagrożeniami czyhającymi w wirtualnym świecie. Niestety nadal wpływają do Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie zawiadomienia o oszustwach. 74-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego stracił prawie 170 000 zł.

W czwartek (13.06.2024 r.) do mrągowskiej komendy Policji zgłosił się 74-letni mężczyzna, który powiadomił policjantów, że oszuści ukradli mu z konta prawie 170 000 zł. Z jego zeznań wynikało, że na jego numer telefonu zadzwonił mężczyzna, który zaoferował mu zainwestowanie pieniędzy, dzięki czemu miał zarobić dużo więcej.

Rozmówca, manipulując seniorem, nakłonił go do zainwestowania kwoty 900 zł. 74-latek wpłacił pieniądze na wskazany rachunek bankowy i przekazał swój adres mailowy. Po jakimś czasie z mężczyzną skontaktowała się kobieta, która przedstawiła się jako jego opiekun giełdowy. Kobieta przesłała na jego adres mailowy link, w który senior miał kliknąć.

74-latek wykonał polecenia „opiekuna giełdowego”, w wyniku czego otworzyła się strona do złudzenia podobna do strony banku, w którym mężczyzna miał rachunek bankowy. Za pośrednictwem tej strony miał wgląd do pieniędzy, które zainwestował. Kolejnego dnia senior odebrał kolejne połączenie od kobiety, która poleciła mu zainstalowanie programu przesłanego w linku.

Po kliknięciu w link miał zainstalować aplikację AnyDesk oraz Quick Support. Rozmówczyni instruowała seniora krok po kroku jak zainstalować tę aplikację. Następnie mężczyzna miał zalogować się do swojego banku, co też uczynił. W tym momencie senior stracił możliwość dostępu do swojej bankowości internetowej. Kobieta uprzedziła mężczyznę, że będą się z nim kontaktowali pracownicy banku i zaznaczyła, że ona będzie inwestować jego pieniądze, a on ma tylko potwierdzać zlecane przelewy.

Tak też było. Po zakończonej rozmowie mężczyzna zaczął się zastanawiać czy dobrze zrobił, wykonując polecenia rozmówczyni. Finalnie okazało się, że oszuści z jego konta ukradli prawie 170 000 zł.

BRAK KOMENTARZY