“Wolność-kocham i rozumiem”.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olsztynku

0
6775

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy „Wyklętych” po raz czwarty był obchodzony w Olsztynku. W ostatni piątek lutego (26.02) sceną kina „Grunwald” zawładnęli młodzi artyści, w których wcielili się uczniowie  Szkoły Podstawowej  w Olsztynku. Młodzież wystąpiła w piątkowe popołudnie dwa razy.

Pierwsze przedstawienie zobaczyć mogli wszyscy chętni mieszkańcy Olsztynka, drugie oglądali zaproszeni goście z wojewodą Arturem Chojeckim, burmistrzem Olsztynka Arturem Wrochną i naczelnikiem delegatury IPN w Olsztynie Waldemarem Brendą. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie obchody w Olsztynku objęła patronatem honorowym.

Spektakl „Wolność–kocham i rozumiem” to opowieść o losach żołnierzy „Wyklętych” w bardzo przejrzysty sposób opisana w scenariuszu przez polonistkę Justynę Dąbrowską. Reżyserią oprócz nauczycielki języka polskiego zajęła się też nauczycielka historii Ewa Zarzecka. Oprawę muzyczną przygotował wspólnie z uczniami nauczyciel języka angielskiego Jarosław Hacia. Scenariusz jest pewnym wyborem utworów prozatorskich i poetyckich z czasów wojny, ale są też autentyczne fragmenty wyjęte z dokumentów więziennych-zapiski listów skazanych „Żołnierzy Wyklętych” do rodzin, czy opis dokonywanych na nich więziennych mordów. Scenografia przedstawienia jest bardzo skromna, kilka drewnianych pieńków, na których aktorzy siedzą i wykorzystują przez cały spektakl, współtworzą atmosferę życia partyzantów. Jak każda sztuka również teatr potrzebuje współpracy widzów, ich emocji i wyobraźni z tym, co aktorzy przedstawiają i opowiadają na scenie. Trzeba przyznać, że uczniom udało się trafić do serc ,wyobraźni i umysłów widzów. Na widowni panowała zupełna cisza, przerwana burzą oklasków po spektaklu.

Wypowiedzi po spektaklu:Artur Wrochna burmistrz Olsztynka,Artur Chojecki wojewoda warm.-mazur.,Waldemar Brenda naczelnik delegatury IPN w Olsztynie,Ewa Zarzecka nauczycielka historii w SP w Olsztynku.

głośnik

FOTOGALERIA

BRAK KOMENTARZY